We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer AMR800 mouse Ambidextrous RF Wireless Optical 1600 DPI
SKU
GP.MCE11.02O
Login for pricing
In Stock:
0 available
Wireless, 1600dpi, 2.40 GHz, PAW3212, Optical, 2 x AAA, black
Category: Mice
| SKU | GP.MCE11.02O |
|---|---|
| EAN | 4711121160837 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Out of Stock |
Acer mice, keyboards and stylus pens give you high precision and great comfort for accomplishing your tasks. The wireless mice and keyboards provide function at a distance while the stylus lets you write effortlessly on your smartphone or tablet.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Technical details | |
| Weight | 131 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 131 g |
| Width | 58.4 mm |
| Depth | 35.5 mm |
| Height | 95.2 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 131 g |
| Connectivity technology | Wireless |