We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Razer Chroma V2 Black
SKU
RC21-01680100-R3M1
- Integrated USB-C Hub
- Dual Monitor Output
- Durable and Ergonomic
Category: Laptop Stands
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | RC21-01680100-R3M1 |
| EAN | 8886419337287 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Out of Stock |
ELEVATE YOUR GAME
Rise to every occasion and connect like never before with the Razer Laptop Stand Chroma V2. Supporting 13”, 15”and 17” Razer Blade laptops, this ergonomic laptop stand features a unique 4-port USB-C hub to connect a variety of devices to keep your setup clean and ready to win.
PORTS FOR EVERY SCENARIO
The 4-port USB-C hub unlocks a variety of winning configurations. By connecting the attached USB-C cable, you have access to an HDMI port, one full function USB-C port and two USB-A ports for unrivaled flexibility.
DUAL MONITOR SUPPORT
Complete your ideal setup by connecting up to two QHD monitors or a single 5K monitor through the included HDMI and USB-C port.
DURABLE ERGONOMICS
Featuring a finely tuned 18-degree incline, the Razer Laptop Stand Chroma V2’s aluminum frame allows you to game, create and browse at the optimum viewing angle for long term usage.
USB-C PASSTHROUGH CHARGING
For maximum mobility and a clutter free environment, we have included a USB-C port on the stand designed for passthrough charging to keep your laptop charged and your space clean.
POWERED BY RAZER CHROMA™ RGB
With 16.8 million colors, countless patterns, dynamic in-game lighting effects—experience full RGB customization and deeper immersion with the world’s largest lighting ecosystem for gaming devices. Supporting a growing list of thousands of devices and hundreds of games & applications, take it to the next level with advanced features such as Chroma Studio, Visualizer, Connect and Workshop.
Rise to every occasion and connect like never before with the Razer Laptop Stand Chroma V2. Supporting 13”, 15”and 17” Razer Blade laptops, this ergonomic laptop stand features a unique 4-port USB-C hub to connect a variety of devices to keep your setup clean and ready to win.
PORTS FOR EVERY SCENARIO
The 4-port USB-C hub unlocks a variety of winning configurations. By connecting the attached USB-C cable, you have access to an HDMI port, one full function USB-C port and two USB-A ports for unrivaled flexibility.
DUAL MONITOR SUPPORT
Complete your ideal setup by connecting up to two QHD monitors or a single 5K monitor through the included HDMI and USB-C port.
DURABLE ERGONOMICS
Featuring a finely tuned 18-degree incline, the Razer Laptop Stand Chroma V2’s aluminum frame allows you to game, create and browse at the optimum viewing angle for long term usage.
USB-C PASSTHROUGH CHARGING
For maximum mobility and a clutter free environment, we have included a USB-C port on the stand designed for passthrough charging to keep your laptop charged and your space clean.
POWERED BY RAZER CHROMA™ RGB
With 16.8 million colors, countless patterns, dynamic in-game lighting effects—experience full RGB customization and deeper immersion with the world’s largest lighting ecosystem for gaming devices. Supporting a growing list of thousands of devices and hundreds of games & applications, take it to the next level with advanced features such as Chroma Studio, Visualizer, Connect and Workshop.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 80 W |
| Card reader integrated | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 590 g |
| Width | 212 mm |
| Depth | 496 mm |
| Height | 74.3 mm |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 810 g |
| Packaging data | |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 810 g |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Performance | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Card reader integrated | No |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 4202929890 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Number of displays supported | 2 |