We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CLUB3D Adjustable Aluminium Laptop Stand with USB-C® Hub
SKU
CSV-2554
- Features:
- • The aluminium alloy stand is rigid and can easily hold the heaviest
- laptops.
- • There is a cut-out at the top of the laptop platform to help dissipate
- heat from the laptop.
- • Thanks to its height and angle adjustability, you can raise your laptop
- screen to your favourite viewing height.
- • Supports HDMITM connection at 4K60Hz thanks to DP1.4 Alt mode.
- Supports HDCP2.3 and HDR.
- • Supports 100W Power Delivery 3.0 with.The Fast Role Swap - the
- connected device will not get disconnected while plugging out PD
- Adapter.
- • All USB ports support 5Gbps data transmission.
Category: Laptop Stands
| SKU | CSV-2554 |
|---|---|
| EAN | 0841615103997 |
| Manufacturer | CLUB3D |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Description:
• Adjustable height and angle - Effortlessly raise your laptop to your
ideal eye level, reducing neck strain during long work sessions.
• Full 360° rotation - The base rotates in a complete circle, allowing you
to turn your screen instantly to reposition your laptop without lifting
the stand.
• Power your setup - Stay powered without the cable clutter. Connect
your existing USB-C® power adapter to deliver a power delivery of up
to 100W.
• Transform your laptop into a workstation – The integrated hub
features 6 ports, making it a full-scale workstation with just the one
included USB-C® cable.
• Adjustable height and angle - Effortlessly raise your laptop to your
ideal eye level, reducing neck strain during long work sessions.
• Full 360° rotation - The base rotates in a complete circle, allowing you
to turn your screen instantly to reposition your laptop without lifting
the stand.
• Power your setup - Stay powered without the cable clutter. Connect
your existing USB-C® power adapter to deliver a power delivery of up
to 100W.
• Transform your laptop into a workstation – The integrated hub
features 6 ports, making it a full-scale workstation with just the one
included USB-C® cable.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.76 kg |
| Width | 260 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 56 mm |
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 264 mm |
| Package height | 84 mm |
| Package weight | 460 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 264 mm |
| Package height | 84 mm |
| Package weight | 460 g |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8473 3020 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |