We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ICY BOX 11-in-1 Mobile DockingStation with Triple Video Output
SKU
IB-DK2116-C
- PRODUCTIVITY: can be increased by connecting multiple screens. This way, several browser windows can be displayed at the same time beyond your notebook screen
- MIRROR AND EXPAND: your notebook display to one, two or three monitors via two HDMI ports and DisplayPort (up to 3x 4K@30 Hz or 3x 2K@60 Hz). Please note the specs of your computer
- POWER DELIVERY: is provided via USB-C of the DockingStation (no data transfer) with up to 100 watts (20 V@5 A). A power supply unit must be connected for this function (not included)
- ETHERNET UP TO 1000 MBIT/S: Wired network connections are faster and more reliable than any WLAN. With this DockingStation you can use the full performance via the integrated Gigabit Ethernet port
- HANDS FREE: Work and communicate thanks to audio jack for a headset. This DockingStation has a combined TRRS 3.5 mm audio interface, whereas many notebooks now do without one altogether
Category: Laptop Docks & Port Replicators
| SKU | IB-DK2116-C |
|---|---|
| EAN | 4250078173380 |
| Manufacturer | RaidSonic |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Ultra-Definition Display
Experience stunning visual quality with 4K resolution at 60 Hz up to 3 monitors, delivering crisp images and exceptional detail for all your work and entertainment needs.
Triple Display Support
Boost your productivity by connecting up to three external monitors, providing an expansive workspace for seamless multitasking and improved efficiency.
For Professionals and Home Office Users
Designed with professionals and home office users in mind, the DockingStation enhances productivity and efficiency, making it the ideal choice for your demanding workflow.
Experience stunning visual quality with 4K resolution at 60 Hz up to 3 monitors, delivering crisp images and exceptional detail for all your work and entertainment needs.
Triple Display Support
Boost your productivity by connecting up to three external monitors, providing an expansive workspace for seamless multitasking and improved efficiency.
For Professionals and Home Office Users
Designed with professionals and home office users in mind, the DockingStation enhances productivity and efficiency, making it the ideal choice for your demanding workflow.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Connectivity technology | Docking |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Performance | |
| UASP support | Yes |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 3 |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | Yes |
| LED indicators | Power |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Plastic |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case width | 365 mm |
| Master (outer) case gross weight | 14.2 kg |
| Master (outer) case length | 545 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Power | |
| Power cable length | 0.5 m |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 246 g |
| Width | 205 mm |
| Depth | 58 mm |
| Height | 19 mm |
| Package weight | 472 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 264 mm |
| Package height | 44 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 472 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 264 mm |
| Package height | 44 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case width | 365 mm |
| Master (outer) case gross weight | 14.2 kg |
| Master (outer) case length | 545 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |