We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CLUB3D DisplayPort™ to Triple HDMI™ 8K60Hz Hub
SKU
CSV-7330
- Features:
- Compliant with DP2.1 Alt mode up to 13.5Gbps (UHBR13.5)
- Support HDMI max 8K60Hz
- Support 6/8/10/12 bit color depth output
- Support pixel format RGB/ YCbCr4:4:4/ YCbCr4:2:2/ YCbCr4:2:0
- Support HDR, HDCP 2.3, HPD
- Support 5V Micro-USB power supply
Category: Laptop Docks & Port Replicators
| SKU | CSV-7330 |
|---|---|
| EAN | 8719214473471 |
| Manufacturer | CLUB3D |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Description:
• TRIPLE HDMI™ OUTPUT: Connect up to three HDMI™ displays with a
single DisplayPort™ input, supporting resolutions up to 8K60Hz or a
mix of 8K and 4K screens for an immersive multi-monitor setup.
• EASY TO USE: Plug-and-play functionality with no additional drivers
required; powered via DisplayPort™ with an optional Micro-USB for
extra power when needed.
• UNIVERSAL COMPATIBILITY: Works with DP2.1 and backward
compatible with DP1.4 (resolution may be limited based on host
device capabilities).
• MICRO-USB POWERED: Requires an external 5V power supply via
Micro-USB for stable operation across all connected displays.
• TRIPLE HDMI™ OUTPUT: Connect up to three HDMI™ displays with a
single DisplayPort™ input, supporting resolutions up to 8K60Hz or a
mix of 8K and 4K screens for an immersive multi-monitor setup.
• EASY TO USE: Plug-and-play functionality with no additional drivers
required; powered via DisplayPort™ with an optional Micro-USB for
extra power when needed.
• UNIVERSAL COMPATIBILITY: Works with DP2.1 and backward
compatible with DP1.4 (resolution may be limited based on host
device capabilities).
• MICRO-USB POWERED: Requires an external 5V power supply via
Micro-USB for stable operation across all connected displays.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | DisplayPort |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DC-in jack | No |
| DisplayPort version | 2.1b/1.4a |
| HDCP version | 2.3 |
| HDCP | Yes |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Hub interfaces | HDMI |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8473 3020 |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 67 g |
| Package weight | 117 g |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 45 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 117 g |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 45 mm |
| Packaging composition | |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 28 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8473 3020 |
| Other features | |
| Power supply type | USB |