We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CLUB3D 7-1 USB-C® to HDMI™ Hub
SKU
CSV-2555
- Features:
- • HDMITM max 4K60Hz, HDR, HDCP2.2.
- • One meter USB-C® cable attached.
- • PD3.1 Charging with max 140W (28V/5A).
- • Fast Role Swap, the connected devices will not disconnect when the
- PD adapter is unplugged.
- • Card Reader with UHS-I standard: 104MB/s, Both cards can be used
- simultaneously.
- • Gigabit Ethernet,10M/100M/1000M.
- • Two USB-A 10Gbps with 7.5W and 4.5W power
Category: Laptop Docks & Port Replicators
| SKU | CSV-2555 |
|---|---|
| EAN | 8719214473785 |
| Manufacturer | CLUB3D |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Description:
• Declutter Your Desk: The extended 1m (3.28ft) cable gives you
the freedom to tuck the hub out of sight for a clean, professional
workspace, while keeping essential ports exactly where you need
them.
• High-Speed Power Delivery: By supporting a Power Delivery of up to
140W, this hub can handle even the most power-hungry laptops.
• Compact, Travel-Ready Design: A compact design that slides easily
into a laptop sleeve or pocket. Its lightweight construction makes
it the perfect tool for commuters and people who need full desktop
functionality without the bulk.
• Broad Connectivity for Your Basics: Connect your devices like a mouse,
keyboard or pendrives simultaneously with ease. The dual USB-A port
eliminates the frustration of constant cable swapping
• Declutter Your Desk: The extended 1m (3.28ft) cable gives you
the freedom to tuck the hub out of sight for a clean, professional
workspace, while keeping essential ports exactly where you need
them.
• High-Speed Power Delivery: By supporting a Power Delivery of up to
140W, this hub can handle even the most power-hungry laptops.
• Compact, Travel-Ready Design: A compact design that slides easily
into a laptop sleeve or pocket. Its lightweight construction makes
it the perfect tool for commuters and people who need full desktop
functionality without the bulk.
• Broad Connectivity for Your Basics: Connect your devices like a mouse,
keyboard or pendrives simultaneously with ease. The dual USB-A port
eliminates the frustration of constant cable swapping
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 8473 3020 |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Width | 136 mm |
| Depth | 34 mm |
| Height | 94.5 mm |
| Package weight | 30 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 35 mm |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 30 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 35 mm |
| Packaging composition | |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 30 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 60 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8473 3020 |