We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ALOGIC TB4DU4 laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt Grey, Black
SKU
TB4DU4
Login for pricing
In Stock:
0 available
ALOGIC TB4DU4, Wired, Thunderbolt, 3.5 mm, Grey, Black, SD, MicroSD (TransFlash), Aluminium, Acrylonitrile butadiene styrene (ABS)
Category: Laptop Docks & Port Replicators
| SKU | TB4DU4 |
|---|---|
| EAN | 9350784101211 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | Out of Stock |
ALOGIC TB4DU4. Connectivity technology: Wired, Host interface: Thunderbolt, Headphone connectivity: 3.5 mm. Product colour: Grey, Black, Compatible memory cards: SD, MicroSD (TransFlash), Housing material: Aluminium, Acrylonitrile butadiene styrene (ABS). AC input voltage: 100-240 V, AC input frequency: 50-60 Hz, Power supply: 96 W. Mac operating systems supported: MacOS, Other operating systems supported: ChromeOS. Width: 224 mm, Depth: 85 mm, Height: 28 mm
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt ports quantity | 2 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | Thunderbolt |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Grey, Black |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, MicroSD (TransFlash) |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Housing material | Aluminium, Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Technical details | |
| Product colour | Grey, Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, MicroSD (TransFlash) |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power supply | 96 W |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 600 g |
| Width | 224 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 28 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Product colour | Grey, Black |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |