We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory URBAN SLEEVE - NEOPRENE 15.6'' SLEEVE - Black
SKU
BNS15UF
Category: Laptop Cases
| Maximum screen size | 15.6 " |
|---|---|
| Material | Neoprene |
| Case type | Sleeve case |
| Product main colour | Black |
| SKU | BNS15UF |
| EAN | 3760170858159 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | In Stock |
NEOPRENE CASE FOR 15.6" LAPTOP
3mm Neoprene outer protection to absorb everyday shocks and protect your computer from possible drops. This case is sleek, practical and lightweight.
3mm Neoprene outer protection to absorb everyday shocks and protect your computer from possible drops. This case is sleek, practical and lightweight.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Package width | 400 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Width | 400 mm |
| Weight | 245 g |
| Package weight | 250 g |
| Height | 280 mm |
| Depth | 20 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Protection features | Shock resistant |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 15.6" |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Protection features | Shock resistant |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 15.6" |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Technical details | |
| Protection features | Shock resistant |
| Material | Neoprene |
| Compatibility | 15.6" |
| Case type | Sleeve case |
| Packaging data | |
| Package width | 400 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package weight | 250 g |
You may also be interested in
| Product |
Urban Factory URBAN SLEEVE - NEOPRENE...
Login for pricing
|
Bestseller
Manhattan London Laptop Bag 15.6"...
Login for pricing
|
Recommended
Belkin B2B081-C00 laptop case 27.9 cm...
Login for pricing
|
Hot Product
Port Designs 202322 laptop case 39.6 c...
Login for pricing
|
eSTUFF ES1587B-BULK laptop case 31.8 c...
Login for pricing
|
Popular
Manhattan London Laptop Bag 17.3"...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BNS15UF
|
438889
|
B2B081-C00
|
202322
|
ES1587B-BULK
|
439909
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Manhattan
|
Belkin
|
Port Designs
|
eSTUFF
|
Manhattan
|
| Material |
Neoprene
|
Polyester
|
Fleece
|
Polyester
|
Neoprene
|
N/A
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
10" to 11"
|
N/A
|
12" to 13"
|
17" to 18"
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Any brand
|
Universal
|
N/A
|
Universal
|
Any brand
|
| Case type |
Sleeve case
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Messenger case
|
Sleeve case
|
Messenger case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|





