We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Trust Bologna 35.6 cm (14") Toploader bag Black
SKU
26207
Category: Laptop Cases
| SKU | 26207 |
|---|---|
| EAN | 8713439262070 |
| Manufacturer | Trust |
| Availability | Out of Stock |
The comfortable carry
Keep your tech safe on the move. This convenient laptop bag features a large compartment for laptops up to 14 inches, along with multiple ways to carry – by the handle or with the removable, adjustable shoulder strap – whatever suits your commute.
Padded and practical
Make your workday as easy as can be. The Bologna’s top-loader design offers quick access to your laptop and documents, the spacious padded interior with ultrasoft lining keeps your device safe, and it even has a front zippered pocket to store your phone, charger, tablet and more!
Sustainable fashion
Look cool with a conscience. With a sustainable design using fabric created from 5 recycled PET bottles, this sleek laptop bag proves you never have to choose between style and sustainability.
Keep your tech safe on the move. This convenient laptop bag features a large compartment for laptops up to 14 inches, along with multiple ways to carry – by the handle or with the removable, adjustable shoulder strap – whatever suits your commute.
Padded and practical
Make your workday as easy as can be. The Bologna’s top-loader design offers quick access to your laptop and documents, the spacious padded interior with ultrasoft lining keeps your device safe, and it even has a front zippered pocket to store your phone, charger, tablet and more!
Sustainable fashion
Look cool with a conscience. With a sustainable design using fabric created from 5 recycled PET bottles, this sleek laptop bag proves you never have to choose between style and sustainability.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Width | 370 mm |
| Weight | 360 g |
| Height | 270 mm |
| Depth | 20 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Recycled polyester, ABS synthetics |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled polyester |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Number of compartments | 2 |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Recycled polyester, ABS synthetics |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Recycled polyester, ABS synthetics |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |