We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase INMB100726 35.6 cm (14") Sleeve case Pink
SKU
INMB100726-AGP
- Custom metal zipper pulls and additional front panel accessory pocket
Category: Laptop Cases
| SKU | INMB100726-AGP |
|---|---|
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Out of Stock |
The Incase Compact Sleeve's premium design beautifully complements the streamlined form of your MacBook, while its plush faux-fur lining helps prevent scratches and bumps. The Compact Sleeve features Flight Nylon material that is lightweight and closely woven for a smooth finish. The fabric's palette also complements the new range of MacBook colors.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Width | 353.1 mm |
| Height | 248.8 mm |
| Depth | 27.9 mm |
| Features | |
| Product main colour | Pink |
| Case type | Sleeve case |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester, Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 14" MacBook Pro MacBook Pro (14‑inch, 2024) MacBook Pro (14‑inch, 2021) MacBook Pro (14‑inch, 2023) |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Apple |
| Material details | 60% Nylon / 40% Polyester |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Material | Polyester, Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | 14" MacBook Pro MacBook Pro (14‑inch, 2024) MacBook Pro (14‑inch, 2021) MacBook Pro (14‑inch, 2023) |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Polyester, Nylon |
| Compatibility | 14" MacBook Pro MacBook Pro (14‑inch, 2024) MacBook Pro (14‑inch, 2021) MacBook Pro (14‑inch, 2023) |
| Case type | Sleeve case |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |