We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama Genua 43.9 cm (17.3") Toploader bag Black
SKU
231020
- Ideal for the office, university or when on the move in the city, the stylish laptop bag provides convenient transport, safe storage and protection from dirt, scratches and moisture for a laptop plus accessories
- Pleasant, flecked material
- Zip compartment on the front
- Neutral design as the ideal notebook bag for men and women
Category: Laptop Cases
| SKU | 231020 |
|---|---|
| EAN | 4047443545435 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Out of Stock |
Ideal for the office, university or when on the move in the city, the stylish laptop bag provides convenient transport, safe storage and protection from dirt, scratches and moisture for a laptop plus accessories
Laptop compartment
Laptop compartment for protected transport
Organiser structure inside
Always know what's going on in the laptop bag: the organiser structure inside the business bag allows accessories to be stored in a clear and tidy manner
Spacious front pocket
Spacious front pocket for additional accessories or personal items
Adjustable shoulder strap
Length-adjustable shoulder strap
Sheathed handles
Convenient handles with fabric sheathing for a pleasant carrying experience
Laptop compartment
Laptop compartment for protected transport
Organiser structure inside
Always know what's going on in the laptop bag: the organiser structure inside the business bag allows accessories to be stored in a clear and tidy manner
Spacious front pocket
Spacious front pocket for additional accessories or personal items
Adjustable shoulder strap
Length-adjustable shoulder strap
Sheathed handles
Convenient handles with fabric sheathing for a pleasant carrying experience
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Volume | 8 L |
| Package width | 460 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Width | 460 mm |
| Weight | 410 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 435 x 50 x 330 mm |
| Height | 350 mm |
| Depth | 65 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dirt resistant, Moisture resistant, Scratch resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Gender | Unisex |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Protection features | Dirt resistant, Moisture resistant, Scratch resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dirt resistant, Moisture resistant, Scratch resistant |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Package weight | 505 kg |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 460 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Other features | |
| Package weight | 505 kg |