We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Case Logic 13" Laptop Sleeve
SKU
TS113K
Category: Laptop Cases
| SKU | TS113K |
|---|---|
| EAN | 0085854229135 |
| Manufacturer | Case Logic |
| Availability | Out of Stock |
Doubling up has never felt so minimal. This streamlined sleeve houses a 13’’ laptop and front zipper pocket fits an iPad®/10.1’’ tablet or can double as storage for accessories and earbuds. Keep it all together and looking sharp with this innovative, compact solution for your growing collection of electronics.
- Sleeve designed to fit a 13’’ laptop plus dedicated pocket for 10.1’’ tablet
- Dual density foam padding cushions the exterior and prevents internal scratching
- Slimline case protects your portable electronics while minimizing bulk
- Compact design allows this case to fit easily into any bag
- Stylish and trendy exterior to express your personality
- Sleeve designed to fit a 13’’ laptop plus dedicated pocket for 10.1’’ tablet
- Dual density foam padding cushions the exterior and prevents internal scratching
- Slimline case protects your portable electronics while minimizing bulk
- Compact design allows this case to fit easily into any bag
- Stylish and trendy exterior to express your personality
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Width | 376 mm |
| Weight | 209 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 325 x 23 x 226 mm |
| Height | 269 mm |
| Depth | 43 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Pro |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Nylon |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | MacBook Pro |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Material | Nylon |
| Compatibility | MacBook Pro |
| Case type | Sleeve case |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |