We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Turtle Beach Vulcan II Max keyboard Gaming USB QWERTZ German Black
SKU
TBK-1001-02-DE
Login for pricing
In Stock:
0 available
Full Size, Linear, 1.8m 2 x USB-A, 1000 Hz, 16.8m colors + 24 smart keys, DE
- TITAN II Optical Switches with ultra-fast linear actuation
- Long-lasting 200 million keypress life cycle
- Pre-lubed key stabilizers for smooth and stable keystrokes
- Translucent detachable palm rest
- 24 Smart Keys with dedicated LED indicate when secondary functions are active
- Easy-Shift [+]TM unlocks a second function layer
- Dedicated media controls
- Durable aluminum top plate
- On-board storage for up to 5 user profiles
- 3rd party keycap compatibility
- Vibrant AIMOTM RGB Lighting
Category: Keyboards
| SKU | TBK-1001-02-DE |
|---|---|
| EAN | 0731855210022 |
| Manufacturer | Turtle Beach |
| Availability | Out of Stock |
IT'S SHOWTIME
The Vulcan II Max Optical-Mechanical Gaming Keyboard combines durability, performance, and functionality into a dazzling RGB filled design.
SMART KEYS
Feel confident in your keystrokes with 24 multi-function smart keys featuring a dedicated LED to indificate when secondary functions are active.
AIMO™ ILLUMINATION
With double the refresh rate of a standard gaming keyboard, AIMO™ lighting technology produces smooth and vibrant RGB lighting effects.
EASY-SHIFT[+]™
Enter game mode to access Easy-Shift[+]™ button duplicator technology and unlock a second function layer which can be programmed into near limitless options.
The Vulcan II Max Optical-Mechanical Gaming Keyboard combines durability, performance, and functionality into a dazzling RGB filled design. The exclusive TITAN II Optical switches have a smooth, hyper-fast actuation, pre-lubed stabilizers and incredible durability with a 200 million click life cycle. Feel confident in your keystrokes with 24 multi-function smart keys featuring a unique dedicated LED to indicate when secondary functions are active. Enter game mode to access Easy-Shift [+]™ button duplicator technology and unlock a second programmable function layer. The detachable, translucent silicone palm rest sets the stage for vibrant AIMO RGB lighting displays right out of the box and can sync with other compatible AIMO products.
The Vulcan II Max Optical-Mechanical Gaming Keyboard combines durability, performance, and functionality into a dazzling RGB filled design.
SMART KEYS
Feel confident in your keystrokes with 24 multi-function smart keys featuring a dedicated LED to indificate when secondary functions are active.
AIMO™ ILLUMINATION
With double the refresh rate of a standard gaming keyboard, AIMO™ lighting technology produces smooth and vibrant RGB lighting effects.
EASY-SHIFT[+]™
Enter game mode to access Easy-Shift[+]™ button duplicator technology and unlock a second function layer which can be programmed into near limitless options.
The Vulcan II Max Optical-Mechanical Gaming Keyboard combines durability, performance, and functionality into a dazzling RGB filled design. The exclusive TITAN II Optical switches have a smooth, hyper-fast actuation, pre-lubed stabilizers and incredible durability with a 200 million click life cycle. Feel confident in your keystrokes with 24 multi-function smart keys featuring a unique dedicated LED to indicate when secondary functions are active. Enter game mode to access Easy-Shift [+]™ button duplicator technology and unlock a second programmable function layer. The detachable, translucent silicone palm rest sets the stage for vibrant AIMO RGB lighting displays right out of the box and can sync with other compatible AIMO products.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Opto-mechanical key switch |
| Key travel distance | 3.6 mm |
| Rollover | N-key rollover |
| Country of origin | China |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Built-in memory capacity | 4000 KB |
| Built-in memory | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Actuation force | 45 g |
| Device interface | USB |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard key switch technology | TITAN II |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 200 million characters |
| Actuation point | 1.4 mm |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Country of origin | China |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Built-in memory capacity | 4000 KB |
| Built-in memory | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of profiles | 5 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Multimedia keys | Yes |
| Ergonomics | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 1.04 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 436 x 236 x 33.6 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Package weight | 1.72 kg |
| Package width | 500 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 201 mm |
| Package depth | 58 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package weight | 1724 kg |
| Other features | |
| Number of profiles | 5 |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Package weight | 1724 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 232 mm |
| Master (outer) case length | 519 mm |
| Master (outer) case height | 370 mm |
| Master (outer) case gross weight | 11.1 kg |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |