We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Trust Primo keyboard Mouse included Universal USB Lithuanian Black
SKU
24323
Category: Keyboards
| SKU | 24323 |
|---|---|
| EAN | 8713439243239 |
| Manufacturer | Trust |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Cover the Basics
Keyboards come in all shapes and sizes, but what if you only need to cover the basics? The Trust Primo does exactly that. It has a full-size layout, spill resistant keys and it’s height adjustable. It even comes with a simple, ambidextrous mouse so you can go to work the moment you plug this set in your PC. The Primo does exactly what you want it to do.
Comfort
A good keyboard needs to be comfortable to use. The low profile keys in this full-size keyboard and the fold-out feet provide exactly the comfort you need to focus on your work. You don’t even have to worry about spilling something on the Primo, as the spill resistant design will let you continue your work without hassle. Just poor yourself a new cup of coffee and let’s go.
Easy
Plug in the 180cm long USB cable and you’re good. When you’ve got work to do, you don’t want to worry about installing software or setting macros. The Primo is a workhorse so you can focus on the job at hand.
Mouse
This set comes with a simple, easy-to-use mouse to make sure you have everything you need to get to work fast. Its ambidextrous design means it can be used comfortably by both left- and right-handed users, and its high quality finish ensures a firm grip on your digital projects.
Keyboards come in all shapes and sizes, but what if you only need to cover the basics? The Trust Primo does exactly that. It has a full-size layout, spill resistant keys and it’s height adjustable. It even comes with a simple, ambidextrous mouse so you can go to work the moment you plug this set in your PC. The Primo does exactly what you want it to do.
Comfort
A good keyboard needs to be comfortable to use. The low profile keys in this full-size keyboard and the fold-out feet provide exactly the comfort you need to focus on your work. You don’t even have to worry about spilling something on the Primo, as the spill resistant design will let you continue your work without hassle. Just poor yourself a new cup of coffee and let’s go.
Easy
Plug in the 180cm long USB cable and you’re good. When you’ve got work to do, you don’t want to worry about installing software or setting macros. The Primo is a workhorse so you can focus on the job at hand.
Mouse
This set comes with a simple, easy-to-use mouse to make sure you have everything you need to get to work fast. Its ambidextrous design means it can be used comfortably by both left- and right-handed users, and its high quality finish ensures a firm grip on your digital projects.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | Lithuanian |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 5 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Scrolling directions | Vertical |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 448 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 449 x 148 x 30 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |