We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SPEEDLINK LUDICIUM keyboard Gaming USB QWERTZ German Black
SKU
SL-670004-BK
- PC Gaming Keyboard
- RGB Backlighting
- On/Off Lighting Button
- Various Lighting Modes with 3 Brightness Levels (FN+Page +/-) & Breathing Effect (FN+Lighting Button) with 3 Speed Settings (FN+ ́/ß)
- Multi-function Keys via FN + 10 Extra Keys
- Height Adjustable
- Windows Key Lock
- WASD Switch (FN+W)
- Membrane Technology for up to 10 Million Keystrokes
- Full-size Keyset Including Arrow and Numeric Keypad
- Flexible Cable with 1.5m Length
- Connection: USB-A
Category: Keyboards
| SKU | SL-670004-BK |
|---|---|
| EAN | 4027301322170 |
| Manufacturer | SPEEDLINK |
| Availability | Out of Stock |
To triumph in the virtual arena, the selection of tactics and equipment is crucial. That's why the LUDICIUM Gaming Keyboard, with 10 extra keys for swift access to PC and multimedia applications, brings the necessary superiority into play. Unplanned interruptions in the midst of fierce combat are reliably blocked by the Windows Key Lock. The WASD keys can be converted to arrow keys with a simple command. The robust membrane technology, capable of up to 10 million keystrokes, combined with the full-size keyset and height adjustment, ensures enduring, comfortable gaming fun. The various modes of RGB backlighting not only ensure clear visibility but also create an atmospheric gaming environment.
| Keyboard | |
|---|---|
| Number of hot keys | 10 |
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Number of hot keys | 10 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.5 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Cable length | 1.5 m |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Headset | |
| Headset included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Packaging content | |
| Headset included | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 597 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 446 x 176 x 32 mm |
| Packaging data | |
| Headset included | No |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |