We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharkoon SKILLER SGK50 S4 keyboard Home USB QWERTY German Black
SKU
100065624
Login for pricing
In Stock:
0 available
Sharkoon SKILLER SGK50 S4, 60%, Wired, USB, QWERTY, RGB LED, Black
Category: Keyboards
| SKU | 100065624 |
|---|---|
| Manufacturer | Sharkoon |
| Availability | Out of Stock |
Sharkoon SKILLER SGK50 S4. Keyboard form factor: 60%, Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY. Backlight type: RGB LED. Cable length: 1.5 m. Recommended usage: Home. Product colour: Black
| Keyboard | |
|---|---|
| Polling rate | 1000 Hz |
| Recommended usage | Home |
| Keyboard form factor | 60% |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Built-in memory capacity | 256 KB |
| Built-in memory | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | German |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Built-in memory capacity | 256 KB |
| Built-in memory | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Detachable cable | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Features | |
| Detachable cable | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Hot-swap | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 498 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 293 x 103 x 27 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |