We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI STRIKE 600 keyboard Gaming USB QWERTY English Black
SKU
S11-04DE249-CLA
- Sound dampening structure
- Mechanical silent switches
- Smart dual touch volume control
- Exclusive octagonal keycaps
- Aircraft grade aluminum alloy top
- 3 onboard profiles
- Ergonomic floating keycap design
- Adjustable keyboard angles
- Mystic light RGB led
Category: Keyboards
| SKU | S11-04DE249-CLA |
|---|---|
| EAN | 4711377254410 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Out of Stock |
The MSI STRIKE 600 SILENT US Gaming Keyboard features silent mechanical keys, customizable RGB backlighting, and ergonomic design. Ideal for gamers seeking precision and comfort with quieter performance.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Rollover | 6-key/N-key rollover |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 70 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Wrist rest | No |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Ergonomics | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 984 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 441 x 138 x 38 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Connectivity technology | Wired |