We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI FORGE GK320 RED keyboard Gaming USB QWERTY English Black
SKU
S11-04DE254-HH9
- MECHANICAL RED SWITCHES - The mechanical switches offer a linear profile and a precise feel for every key press.
- HOT-SWAPPABLE DESIGN - Customizable keyboard design for solder-free swapping of mechanical switches.
- MAGNETIC COVER - A removable magnetic top cover sits on the metal finish top case for a personalized look and feel.
- DEDICATED VOLUME SCROLL WHEEL - Adjust audio on the fly with a smooth, responsive scroll wheel.
- QUICK ACCESS HOTKEYS - Easily control RGB lighting, media playback, and system functions with their built-in hotkeys.
- MACRO KEYS - One-touch macro automation for rapid commands and workflow shortcuts.
- RGB LED - Lighten the mood by playing with predefined effects for the preferred vibe.
Category: Keyboards
| SKU | S11-04DE254-HH9 |
|---|---|
| EAN | 4711377324625 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
TAILOR YOUR SWITCH ANYTIME
The hot-swappable socket design supports both default and third-party mechanical switches, allowing seamless switch replacement without soldering. Effortlessly tailor your typing experience for maximum flexibility and durability.
PLAY WITH YOUR STYLE
A removable magnetic top cover pairs elegantly with the matte metal case, letting you adapt your keyboard’s appearance to suit your environment or mood. This design enhances both visual appeal and ease of maintenance.
INSTANT INTERACTION
Take control with convenient hotkeys that let you quickly adjust lighting effects, manage media controls, and access widgets, enhancing your overall interaction with smooth functionality and rapid adjustments.
MACROS FOR EFFICIENCY
Assign custom macros to the F1-F5 keys and automate complex actions with a single key press. Ideal for executing rapid command sequences in games or streamlining repetitive workflows, improving overall productivity.
PERSONALIZED LIGHTING
Access five built-in game lighting modes for immediate illumination of essential key zones. Further personalize your lighting profiles by holding FN + SCRLK to adjust and store your preferred effects. (For more details, please refer to the user manual.)
The hot-swappable socket design supports both default and third-party mechanical switches, allowing seamless switch replacement without soldering. Effortlessly tailor your typing experience for maximum flexibility and durability.
PLAY WITH YOUR STYLE
A removable magnetic top cover pairs elegantly with the matte metal case, letting you adapt your keyboard’s appearance to suit your environment or mood. This design enhances both visual appeal and ease of maintenance.
INSTANT INTERACTION
Take control with convenient hotkeys that let you quickly adjust lighting effects, manage media controls, and access widgets, enhancing your overall interaction with smooth functionality and rapid adjustments.
MACROS FOR EFFICIENCY
Assign custom macros to the F1-F5 keys and automate complex actions with a single key press. Ideal for executing rapid command sequences in games or streamlining repetitive workflows, improving overall productivity.
PERSONALIZED LIGHTING
Access five built-in game lighting modes for immediate illumination of essential key zones. Further personalize your lighting profiles by holding FN + SCRLK to adjust and store your preferred effects. (For more details, please refer to the user manual.)
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Rollover | N-key rollover |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.6 m |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.6 m |
| Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.6 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS 12.4, Mac OS 13.1, Mac OS 14.5, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 978 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 134 x 441 x 37 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| AC adapter included | No |