We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iogear GKB740 keyboard Gaming USB QWERTY Black
SKU
GKB740
- Boxed mechanical switches deliver a response with less keycap wobble
- RGB per-key backlighting with multiple lighting patterns
- Five programmable keys for macro functions, shortcuts and more!
- Full Anti-Ghosting with key rollover, so you never miss a keystroke!
- Kaliber Gaming software to set custom backlighting and keyboard functions
Category: Keyboards
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | Yes |
| SKU | GKB740 |
| EAN | 0881317520708 |
| Manufacturer | iogear |
| Availability | Out of Stock |
Perfect Keyboard for Work and Play
Kaliber Gaming™ by IOGEAR HVER STEALTH Gaming Keyboard improves on the original RGB mechanical HVER series with updated cosmetic design featuring a rounded and brushed aluminum top plate, 360-degree edge lighting and the namesake hover-style RGB back-lit key. The enhanced brown boxed-style mechanical switches offer accurate, tactile feel while also delivering a quieter but still pronounced keystroke that confirms every actuation. The keyboard also features N-key rollover anti-ghosting technology so you can enjoy reliable gaming without worrying about a keystroke not registering. The HVER STEALTH also features Kaliber Gaming advanced software allowing macro programming and lighting control for a truly customizable experience.
Universal Design
Discrete design makes it ideal for work or play
Brown Boxed-Style Switches
Long-life mechanical switches with tactile feedback and reduced key wobble
Solid Aluminum Frame
Heavy weight keyboard base for added stability when typing or gaming
Dynamic RGB Features
Featuring per-key RGB lighting and edge lit keyboard illumination for a customized experience
Kaliber Gaming Custom Software
Customize your per-key lighting and build macros with easy-to-use software
Pair It With KeyMander 2
Destroy the competition on the latest console from Xbox, PlayStation or Nintendo. Pick up a KeyMander 2 or KeyMander 2 3Play and the HVER STEALTH Gaming Keyboard for a keyboard and mouse PC-like gaming experience on your PS4, PS5*, Xbox Series X/S and Nintendo Switch™. Precision aiming and faster targeting and easier movement while shooting are just a few of the reasons computer gamers have always had an advantage over console gamers. Play your way with KeyMander 2.
*Limited compatibility with Sony PlayStation 5 (PS5) due to limitations with PS5 Dual Sense Controller and KeyMander 2. See KeyMander 2 Forums for more details and future updates.
Kaliber Gaming™ by IOGEAR HVER STEALTH Gaming Keyboard improves on the original RGB mechanical HVER series with updated cosmetic design featuring a rounded and brushed aluminum top plate, 360-degree edge lighting and the namesake hover-style RGB back-lit key. The enhanced brown boxed-style mechanical switches offer accurate, tactile feel while also delivering a quieter but still pronounced keystroke that confirms every actuation. The keyboard also features N-key rollover anti-ghosting technology so you can enjoy reliable gaming without worrying about a keystroke not registering. The HVER STEALTH also features Kaliber Gaming advanced software allowing macro programming and lighting control for a truly customizable experience.
Universal Design
Discrete design makes it ideal for work or play
Brown Boxed-Style Switches
Long-life mechanical switches with tactile feedback and reduced key wobble
Solid Aluminum Frame
Heavy weight keyboard base for added stability when typing or gaming
Dynamic RGB Features
Featuring per-key RGB lighting and edge lit keyboard illumination for a customized experience
Kaliber Gaming Custom Software
Customize your per-key lighting and build macros with easy-to-use software
Pair It With KeyMander 2
Destroy the competition on the latest console from Xbox, PlayStation or Nintendo. Pick up a KeyMander 2 or KeyMander 2 3Play and the HVER STEALTH Gaming Keyboard for a keyboard and mouse PC-like gaming experience on your PS4, PS5*, Xbox Series X/S and Nintendo Switch™. Precision aiming and faster targeting and easier movement while shooting are just a few of the reasons computer gamers have always had an advantage over console gamers. Play your way with KeyMander 2.
*Limited compatibility with Sony PlayStation 5 (PS5) due to limitations with PS5 Dual Sense Controller and KeyMander 2. See KeyMander 2 Forums for more details and future updates.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Number of hot keys | 3 |
| Rollover | N-key rollover |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.55 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Number of hot keys | 3 |
| Ergonomics | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.55 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 1.55 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 800 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 188 x 493 x 55 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.06 kg |
| Package width | 188 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 493 mm |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 508 mm |
| Master (outer) case length | 375 mm |
| Master (outer) case height | 213 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.9 kg |