We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Corsair K70 RGB PRO keyboard Gaming USB AZERTY French Black
SKU
CH-9109410-FR
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Corsair K70 RGB PRO, Wired, USB, Mechanical, AZERTY, RGB LED, Black
Category: Keyboards
| SKU | CH-9109410-FR |
|---|---|
| EAN | 0840006645818 |
| Manufacturer | Corsair |
| Availability | Out of Stock |
Corsair K70 RGB PRO. Keyboard form factor: Full-size (100%), Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard key switch: Mechanical, Keyboard layout: AZERTY, Keyboard number of keys: 105. Backlight type: RGB LED, Wrist rest. Recommended usage: Gaming. Product colour: Black
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Number of programming profiles | 80 |
| Programmable profiles | Yes |
| Rollover | N-key rollover |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | AZERTY |
| Built-in memory capacity | 8000 KB |
| Built-in memory | Yes |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | French |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch technology | Cherry MX RGB Red |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Wrist rest | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Built-in memory capacity | 8000 KB |
| Built-in memory | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Anti-ghosting | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| Win lock | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 1.15 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 444 x 166 x 40 mm |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |