JD-8560DE-2
Login for pricing
In Stock:
2 available
105 + 10 keys, CHERRY SX scissor mechanism, 10 m, 2400 DPI, 2 x AAA/1 x AA
Category: Keyboards
| Device interface | RF Wireless |
|---|---|
| Mouse included | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | No |
| SKU | JD-8560DE-2 |
| EAN | 4025112095108 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The best STREAM ever as a wireless premium version with charging function.
| Keyboard | |
|---|---|
| Frequency band | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard number of keys | 115 |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | German |
| Certification | CE FCC Blue Angel VDE GS WHQL Win 10 64-bit UKCA |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard key switch technology | Cherry SX |
| Keyboard keys operating life | 20 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rechargeable | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Multimedia keys | Yes |
| Sustainability certificates | Blue Angel |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Compliance certificates | CE, VDE |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| Features | |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse battery type | AA |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Sustainability | |
| Weight & dimensions | |
| Receiver weight | 3 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 19 x 14.5 x 6.5 mm |
| Mouse weight | 119 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 116 x 64.7 x 37.7 mm |
| Keyboard weight | 905 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 462.2 x 165.8 x 34.1 mm |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 1.39 kg |
| Receiver weight | 3 g |
| Package width | 560 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |