We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thule Paramount PARABP3216 Black backpack Casual backpack Nylon, Polyester
SKU
3205014
- Safely store your laptop: Padded pocket protects laptops up to 16"
- Multiple ways to access the main compartment: Easy access to your laptop or the main compartment thanks to the access through the back zipper, fold-top closure or side zipper
- Fold-top closure: Fold-top closure secures belongings and provides expansion when needed
- Front pocket for bulky items: Front pocket stores bulky items or items to be kept separate from main compartment
- Thoughtful interior organization: Interior organization includes a secure mesh pocket plus a structured pocket for files, a notebook, or a tablet
- Protect small items: The soft-lined pocket is great for protecting sunglasses
- Keep valuables close at hand: A slip pocket on the shoulder strap holds a metro card and a hidden back panel pocket keeps valuables secure
- Organize small items: Exterior zippered pocket organizes small accessories and keys using the key fob lash, while the open access pocket stores your water bottle or umbrella
- Durable and water-resistant: Features like premium YKK zippers sturdy 420D nylon fabric, a water-resistant finish free from harmful PFCs, and coated base material on the bottom of the bag all provide extra layers of durability and protection that stand up to everyday use
- Attaches to rolling luggage: Pass-through strap allows the bag to be secured to rolling luggage
Category: Backpacks
| SKU | 3205014 |
|---|---|
| EAN | 0085854255516 |
| Manufacturer | Thule |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Paramount |
| PDF URLs |
View PDF |
This Thule Paramount 27L backpack has a stylish, modern look with the functionality and comfort you need to get around town with ease.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Exterior pockets | Side pocket, Top pocket |
| Interior pockets | Business Card, Cell phone pocket, Document pocket, Key pocket, Pen pocket, Tablet pocket, USB-stick pocket, Wet pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Sternum strap | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Nylon, Polyester |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Style | Urban |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 345 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 265 x 24 x 385 mm |
| Height | 515 mm |
| Depth | 210 mm |
| Volume | 27 L |
| Packaging data | |
| Package width | 355 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 500 mm |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Material | Nylon, Polyester |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 550 mm |
| Master (outer) case length | 365 mm |
| Master (outer) case height | 160 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.2 kg |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |