We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thule EnRoute TEBP5216 - Black backpack Casual backpack Nylon
SKU
3205501
- Protect your essentials: Elevated, dedicated pockets protect up to a 16" laptop and tablet
- Safeguard valuables: Soft-lined pocket provides quick access and safeguards a phone, sunglasses, or other valuables
- Stay organized: Organization panel allows you to keep small accessories, pens, and keys easily accessible
- Versatile storage: Secondary compartment stores a change of clothes, accessories, or other personal items and includes a zipped TPU pocket that is water-resistant and opaque for privacy
- Hydration on the go: Mesh exterior side pocket allows you to store a water bottle quickly
- Expand your carrying options: Lash points on the front panel allow you to easily attach extra gear
- Travel-friendly design: Pass-through panel enables you to attach the backpack to rolling luggage for easier travel
- Comfortable carry: Sternum strap with padded back panel with airflow channel makes it more comfortable to carry
- Secure and compact: Side compression straps compress the load while also keeping water bottles in place in the side pockets
- bluesign® approved: Constructed with bluesign® approved 400D nylon with YKK zippers and reflective details on the front of the bag and shoulder straps
- Enhanced security: Deter theft by securing zipper pullers beneath the webbing loop on the main compartment
Category: Backpacks
| SKU | 3205501 |
|---|---|
| EAN | 0085854260459 |
| Manufacturer | Thule |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | EnRoute |
| PDF URLs |
View PDF |
Thule EnRoute 23L is a versatile and stylish backpack with outdoor- inspired details, offering smart organization for work, school, or urban exploration.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Side pocket |
| Interior pockets | Accessory pocket, Cell phone pocket, Key pocket, Pen pocket, Tablet pocket, Zip pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Sternum strap | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Style | City |
| Product main colour | Black |
| Consumer life stage | Adult |
| Adjustable straps | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 290 mm |
| Weight | 800 g |
| Height | 470 mm |
| Depth | 240 mm |
| Volume | 23 L |
| Packaging data | |
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 535 mm |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
| Consumer life stage | Adult |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 490 mm |
| Master (outer) case length | 150 mm |
| Master (outer) case height | 330 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.3 kg |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |