We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thule EnRoute TEBP5116 - Black backpack Casual backpack Nylon
SKU
3205500
- Protect your essentials: Elevated, dedicated pockets protect up to a 16" laptop and tablet
- Stay organized: Roomy zipped mesh pocket stretches to add volume to store electronic accessories and other personal items
- Hydration on the go: Mesh exterior side pocket allows you to store a water bottle quickly
- Quick access storage: Exterior zipped pocket allows you to quickly access items on the go
- Expand your carrying options: Lash points on the front panel allow you to easily attach extra gear
- Travel-friendly design: Pass-through panel enables you to attach the backpack to rolling luggage for easier travel
- Comfortable carry: Sternum strap with padded back panel with airflow channel makes it more comfortable to carry
- Keep small items in place: Dedicated interior pockets make it easy to store small accessories and pens
- Secure and compact: Side compression straps compress the load while also keeping water bottles in place in the side pockets
- bluesign® approved: Constructed with bluesign® approved 400D nylon with YKK zippers and reflective details on the front of the bag and shoulder straps
Category: Backpacks
| SKU | 3205500 |
|---|---|
| EAN | 0085854260442 |
| Manufacturer | Thule |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | EnRoute |
| PDF URLs |
View PDF |
Thule EnRoute 21L is a sleek and stylish backpack designed for daily commutes, weekend outings, and light adventures. With its clean design, organized compartments, and comfortable carry, it's perfect for those who need a reliable everyday pack.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Side pocket |
| Interior pockets | Accessory pocket, Cell phone pocket, Key pocket |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Sternum strap | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Style | City |
| Product main colour | Black |
| Consumer life stage | Adult |
| Adjustable straps | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Weight | 650 g |
| Height | 470 mm |
| Depth | 215 mm |
| Volume | 21 L |
| Packaging data | |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 535 mm |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
| Consumer life stage | Adult |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 480 mm |
| Master (outer) case length | 140 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.7 kg |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |