We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thule Crossover 2 C2BP-116 Dress Blue backpack Nylon
SKU
C2BP116 DRESS BLUE
Category: Backpacks
| SKU | C2BP116 DRESS BLUE |
|---|---|
| EAN | 0085854243230 |
| Manufacturer | Thule |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Crossover 2 |
| PDF URLs |
View PDF |
Purposely designed to keep everything organized, accessible and protected throughout your travels.
1. Protect and organize smaller items while keeping them easy to access in the patented, crush-proof SafeZone compartment with zippered storage pocket
2. Protect a 15.6" laptop in dedicated, padded compartment with patented SafeEdge construction
3. Organize small electronics and accessories in the front panel with slip pockets, elastic loops, a zippered mesh pocket and the PowerPocket cord management system for charging on the go.
4. Safeguard your identity and personal information with a RFID blocking pocket
5. Protect a 10.1" tablet in the dedicated, soft-lined storage sleeve
6. Main compartment organization includes a zippered mesh pocket and a large slip pocket for separating belongings
7. Store water bottles or an umbrella in the gusseted, zippered side pockets
8. Easily access small go-to items in the discrete side zippered pocket
9. Securely attach backpack to rolling luggage with the pass-through panel
10. Durable design with raised rails for added protection and lightweight, wear-resistant material
1. Protect and organize smaller items while keeping them easy to access in the patented, crush-proof SafeZone compartment with zippered storage pocket
2. Protect a 15.6" laptop in dedicated, padded compartment with patented SafeEdge construction
3. Organize small electronics and accessories in the front panel with slip pockets, elastic loops, a zippered mesh pocket and the PowerPocket cord management system for charging on the go.
4. Safeguard your identity and personal information with a RFID blocking pocket
5. Protect a 10.1" tablet in the dedicated, soft-lined storage sleeve
6. Main compartment organization includes a zippered mesh pocket and a large slip pocket for separating belongings
7. Store water bottles or an umbrella in the gusseted, zippered side pockets
8. Easily access small go-to items in the discrete side zippered pocket
9. Securely attach backpack to rolling luggage with the pass-through panel
10. Durable design with raised rails for added protection and lightweight, wear-resistant material
| Features | |
|---|---|
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Product main colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Width | 320 mm |
| Weight | 1.34 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 31 x 265 mm |
| Height | 470 mm |
| Depth | 240 mm |
| Volume | 30 L |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 490 mm |
| Technical details | |
| Product main colour | Blue |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |