We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thule Aion TATB128 Dark Slate backpack Travel backpack Grey Recycled polyester
SKU
3205018
- Made with bluesign® approved, 100% recycled polyester fabrics and a waxed canvas with a PFC free durable water-resistant coating
- Expands from a 28L daypack to a 32L travel backpack for 15% more packable space
- TPU divider helps keep items separated during travel, is easy to clean, and tucks away when not in use
- Zippered top pocket keeps small items secure, organized and within reach
- Thule Aion Sling Bag doubles as a supportive hipbelt (sold separately)
- Quick access external stash pocket for small items
- Padded storage protects a 15.6" PC/16" MacBook and 12.9" tablet
- Pass-through panel allows you to secure the backpack to rolling luggage
- Dedicated water bottle pocket keeps your bottle secure and within reach
- Internal zippered pocket keeps phone, charger and other smaller items secure during travel
Category: Backpacks
| SKU | 3205018 |
|---|---|
| Manufacturer | Thule |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Aion |
| PDF URLs |
View PDF |
Expanding from daypack to travel backpack, this multipurpose wax canvas backpack is made from 100% recycled fabrics.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Travel backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Side pocket |
| Interior pockets | Business Card, Cell phone pocket, Key pocket, Tablet pocket, Zip pocket, Document pocket, Pen pocket, USB-stick pocket |
| Closure type | Zipper |
| Recycled material percentage | 100% |
| Coloration | Monochromatic |
| Recommended gender | Boy |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Sternum strap | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Recycled polyester |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Style | Urban |
| Recycled material | Yes |
| Product main colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Width | 280 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Height | 470 mm |
| Depth | 300 mm |
| Volume | 28 L |
| Packaging data | |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 500 mm |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Recycled material percentage | 100% |
| Material | Recycled polyester |
| Recycled material | Yes |
| Technical details | |
| Recycled material | Yes |
| Product main colour | Grey |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 520 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 225 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.3 kg |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |