We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Case Logic RBP-217 Black backpack Nylon
SKU
RBP217
Category: Backpacks
| SKU | RBP217 |
|---|---|
| EAN | 0085854224710 |
| Manufacturer | Case Logic |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
You're the casual professional—maneuvering full overhead bins, getting in and out of taxis, but also tacking on some sightseeing. Wouldn't you like a sleek alternative to the expected briefcase? This backpack is the solution. Ample storage space, full electronics capacity and unique accessory pockets are inconspicuous beneath the streamlined, tapered construction and subtle tone-on-tone design.
| Features | |
|---|---|
| Coloration | Monochromatic |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 500 mm |
| Weight | 930 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 416 x 460 x 300 mm |
| Height | 371 mm |
| Depth | 236 mm |
| Material | |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |