We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Case Logic InTransit RBP-414 Black backpack Nylon
SKU
RBP414K
Category: Backpacks
| SKU | RBP414K |
|---|---|
| EAN | 0085854237154 |
| Manufacturer | Case Logic |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | InTransit |
| PDF URLs |
View PDF |
- Thickly padded laptop compartment sized to fit ultrabooks/laptops with up to a 14.1 inch display
- Padded iPad® or 10.1” tablet sleeve
- Quick-access, zippered phone pocket with plush lining
- Secure hidden pocket on lumbar panel protects small valuables with air mesh padding
- Full organization panel complete with slip pockets, pen loops, key fob and zippered compartment
- Padded back panel and shoulder straps ensure a comfortable carry
- Reflective touch points for a safe commute
- Side pockets provide quick access to water bottles, chargers or other small items
- Multiple grab handles
- Large main compartment keeps daily gear separate from the electronics
- Padded iPad® or 10.1” tablet sleeve
- Quick-access, zippered phone pocket with plush lining
- Secure hidden pocket on lumbar panel protects small valuables with air mesh padding
- Full organization panel complete with slip pockets, pen loops, key fob and zippered compartment
- Padded back panel and shoulder straps ensure a comfortable carry
- Reflective touch points for a safe commute
- Side pockets provide quick access to water bottles, chargers or other small items
- Multiple grab handles
- Large main compartment keeps daily gear separate from the electronics
| Features | |
|---|---|
| Handle(s) | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Notebook compartment | Yes |
| Minimum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 35.8 cm (14.1") |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 310 mm |
| Weight | 760 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 243 x 30 x 343 mm |
| Height | 430 mm |
| Depth | 280 mm |
| Volume | 22 L |
| Technical details | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |