We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless DS-VW650 signage display mount Black
SKU
DS-VW650
Login for pricing
In Stock:
2 available
SmartMount Ultra Thin Flat Video Wall Mount For Displays 40" or Larger, Up to 75lb (34kg)
- Maximum load capacity 75lb (34.02kg)
- All necessary mounting hardware included
- Includes security hardware that can help deter tampering or loss
- Durable locking rail holds TV ensuring a safe and secure installation
- Ultra-thin design provides a streamlined video wall profile
- Simple horizontal adjustment makes aligning displays quick and easy
- Custom wall plate spacers eliminate extra measuring and guesswork during
- Unique modular design offers unlimited video wall display configurations
Category: Signage Display Mounts
This incredible mount solution gets displays tight to the wall, while making it simple to create stunning ultra-sleek video walls in virtually any configuration. This modular system provides infinite possibilities for video wall arrangement by providing simple horizontal adjustment and custom pre-sized spacers. By eliminating the need for extra measuring or guesswork, it saves valuable time during installation. This advanced, yet easy to install mount includes a wall plate and easy attachment rails that simplify getting the display on the wall, while a sturdy locking rail affixes to the top to maximize safety and security. Creating stunning video walls in virtually any configuration has never been quicker or easier to create than with the Peerless-AV’s DS-VW65.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (min) | 1.8 cm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 889 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 513 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Package width | 889 mm |
| Package depth | 38.1 mm |
| Package height | 533.4 mm |
| Package weight | 7.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 889 mm |
| Package depth | 38.1 mm |
| Package height | 533.4 mm |
| Package weight | 7.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 1.8 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
You may also be interested in
| Product |
Peerless DS-VW650 signage display moun...
Login for pricing
|
Recommended
Peerless EPT650 signage display mount...
Login for pricing
|
Bestseller
Peerless DS-VW765-LQR signage display...
Login for pricing
|
Popular
Chief LVS1U signage display mount 2.03...
Login for pricing
|
Hot Product
B-Tech Back-to-Back Universal Flat Scr...
Login for pricing
|
New
B-Tech Back-to-Back Universal Flat Scr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DS-VW650
|
EPT650
|
DS-VW765-LQR
|
LVS1U
|
BT8428-150/B
|
BT8428-100/B
|
| Manufacturer |
Peerless
|
Peerless
|
Peerless
|
Chief
|
B-Tech
|
B-Tech
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Ceiling
|
Ceiling
|




