We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Foscam FNA108E-B4-2T video surveillance kit Wired 8 channels
SKU
FNA108E-B4-2T
Login for pricing
In Stock:
0 available
Recorder: 8 channels, HDMI, VGA, DC, Camera: 4x, 8 MP, RJ-45, Digital zoom, IP66
Category: Video Surveillance Kits
| SKU | FNA108E-B4-2T |
|---|---|
| EAN | 6954836036327 |
| Manufacturer | FOSCAM |
| Availability | Out of Stock |
Centralized Management
Support viewing, video playback, 7*24 hours non-stop video recording, and keeping an eye on every corner of your home.
Complete Protection
Get the whole system for complete protection. After being powered, four cameras will connect to the NVR in the same system automatically and provide your home with complete protection.
Easy Installation
With Power over Ethernet connection, each DIY user can use a single network cable to connect each POE camera to Foscam NVR for both power supply and video recording.
Just hook each camera up with the NVR and the whole security system can be seen day and night.
Human/Vehicle Detection
Say goodbye to the unwanted alarms triggered by moving branches or flying bugs.
With advanced human/vehicle detection, the camera identifies true threats in the light of cutting-edge detection algorithms, giving you the utmost peace and relief.
8MP PoE IP Camera
This PoE camera comes with 8MP resolution and provides high-definition images. 7*24h continuous video monitoring, no matter day or night.
More Efficient Streaming for Optimum Viewing Experience
It supports video stream compression H.264+ Codec, which has the advantages of storage and bandwidth savings with greater efficiency and achieves high-quality video preview and recording in low-bit rate.
- Supports ultra-long continuous 24/7 recording (supports external hard drive up to 16TB).
- The table below shows how long the Foscam NVR can record 24/7 under different HDD capacities for reference.
Support viewing, video playback, 7*24 hours non-stop video recording, and keeping an eye on every corner of your home.
Complete Protection
Get the whole system for complete protection. After being powered, four cameras will connect to the NVR in the same system automatically and provide your home with complete protection.
Easy Installation
With Power over Ethernet connection, each DIY user can use a single network cable to connect each POE camera to Foscam NVR for both power supply and video recording.
Just hook each camera up with the NVR and the whole security system can be seen day and night.
Human/Vehicle Detection
Say goodbye to the unwanted alarms triggered by moving branches or flying bugs.
With advanced human/vehicle detection, the camera identifies true threats in the light of cutting-edge detection algorithms, giving you the utmost peace and relief.
8MP PoE IP Camera
This PoE camera comes with 8MP resolution and provides high-definition images. 7*24h continuous video monitoring, no matter day or night.
More Efficient Streaming for Optimum Viewing Experience
It supports video stream compression H.264+ Codec, which has the advantages of storage and bandwidth savings with greater efficiency and achieves high-quality video preview and recording in low-bit rate.
- Supports ultra-long continuous 24/7 recording (supports external hard drive up to 16TB).
- The table below shows how long the Foscam NVR can record 24/7 under different HDD capacities for reference.
| Camera | |
|---|---|
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Camera resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Camera included | Yes |
| Colour | Yes |
| Surveillance camera form factor | Box |
| Built-in microphone | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Camera interface | RJ-45 |
| Heat function | No |
| Placement supported | Indoor/outdoor |
| Sensor type | CMOS |
| Rotating | No |
| Number of cameras | 4 |
| Night vision distance | 20 m |
| Night mode | Yes |
| LED type | IR |
| Zoom capability | Yes |
| Viewing angle, vertical | 46.2° |
| Viewing angle, horizontal | 90.1° |
| Viewing angle, diagonal | 108.5° |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Digital zoom | 6x |
| Protection features | Waterproof |
| Recorder | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Recorder included | Yes |
| Channels quantity | 8 channels |
| Ethernet LAN | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Supported network protocols | IP, TCP, UDP, SMTP, DHCP, RTSP |
| Storage media type | HDD |
| Playback modes | Fast, Pause, Slow, Stop |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Card reader integrated | No |
| Audio output | 1 |
| Maximum storage capacity | 16 TB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Power | |
| Power source type | DC |
| DC output voltage | 48 |
| DC output current | 2 A |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Camera operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Camera operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Recorder operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Recorder operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Technical details | |
| Product colour | Black, White |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Camera width | 6.6 cm |
| Camera depth | 17 cm |
| Camera height | 6.6 cm |
| Camera weight | 342 g |
| Recorder width | 23.8 cm |
| Recorder depth | 25.5 cm |
| Recorder height | 5 cm |
| Recorder weight | 880 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Screws included | Yes |