We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Foscam FN9108E-T4-2T BLACK video surveillance kit Wired 8 channels
SKU
FN9108E-T4-2T BLACK
Login for pricing
In Stock:
0 available
Foscam FN9108E-T4-2T BLACK, Wired, Dome, RJ-45, Outdoor, 4500 K, 256 GB
Category: Video Surveillance Kits
| SKU | FN9108E-T4-2T BLACK |
|---|---|
| EAN | 6954836056288 |
| Manufacturer | FOSCAM |
| Availability | Out of Stock |
Foscam FN9108E-T4-2T BLACK. Connectivity technology: Wired, Surveillance camera form factor: Dome, Camera interface: RJ-45. Channels quantity: 8 channels, Maximum storage capacity: 16 TB, Playback modes: Fast, Pause, Slow, Stop. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet. Power source type: DC, DC output current: 2 A. Compatible operating systems: Microsoft Windows (Foscam VMS), Mac OS (Foscam VMS), Android (Foscam App), iOS (Foscam App), Mobile operating systems supported: Android, iOS
| Camera | |
|---|---|
| Fixed focal length | 4 mm |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Camera resolution | 3072 x 1728 pixels |
| Camera included | Yes |
| Surveillance camera form factor | Dome |
| Built-in microphone | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Camera interface | RJ-45 |
| Placement supported | Outdoor |
| Sensor type | CMOS |
| Number of cameras | 4 |
| Night vision distance | 20 m |
| Night mode | Yes |
| LED type | IR |
| Viewing angle, vertical | 43.6° |
| Viewing angle, horizontal | 78° |
| Viewing angle, diagonal | 94° |
| Maximum aperture number | 2.1 |
| Digital zoom | 6x |
| Camera card reader integrated | Yes |
| Camera maximum memory card size | 256 GB |
| Camera compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Protection features | Waterproof |
| Colour temperature | 4500 K |
| Video motion detection | Yes |
| Recorder | |
| Playback resolutions supported | 3840x2160, 2560x1440, 1920x1080, 1440x900, 1280x1024, 1280x800, 1280x720, 1024x768 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Recorder included | Yes |
| Channels quantity | 8 channels |
| Ethernet LAN | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.264+ |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Supported network protocols | IP, TCP, UDP, SMTP, DHCP, RTSP |
| Playback modes | Fast, Pause, Slow, Stop |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Audio formats supported | AAC, PCM |
| Maximum storage capacity | 16 TB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power source type | DC |
| DC output voltage | 48 |
| DC output current | 2 A |
| System requirements | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows (Foscam VMS), Mac OS (Foscam VMS), Android (Foscam App), iOS (Foscam App) |
| Operational conditions | |
| Camera operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Camera operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Recorder operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Recorder operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Video compression formats | H.264, H.264+ |
| Audio formats supported | AAC, PCM |
| Reset button | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Camera width | 11 cm |
| Camera depth | 11 cm |
| Camera height | 10 cm |
| Camera weight | 342 g |
| Recorder width | 25.5 cm |
| Recorder depth | 23.8 cm |
| Recorder height | 5 cm |
| Recorder weight | 880 g |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| Power supply included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of screws included | 4 pc(s) |