We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Foscam FN9108E-B4-2T video surveillance kit Wired 8 channels
SKU
FN9108E-B4-2T
Login for pricing
In Stock:
0 available
8 channels QHD IP camera input, 255x238x50 mm, 880g, HD Color CMOS Sensor, 5MP, IP66, 342g
- Free access to Foscam app & VMS
- Supports up to 16TB HDD
- Plug&Play
- Sound and spotlight alarm
- H.264+ Codec video compression which has the advantages of storage and bandwidth savings with greater efficiency
Category: Video Surveillance Kits
| SKU | FN9108E-B4-2T |
|---|---|
| EAN | 6954836003497 |
| Manufacturer | FOSCAM |
| Availability | Out of Stock |
Protect your home in all directions!
Centralized management
Support viewing, video playback, 7*24 hours non-stop video recording, and keeping an eye on every corner of your home.
Complete protection
Get the whole system for complete protection. After being powered, four cameras will connect to the NVR in the same system automatically and provide your home with complete protection.
Easy installation
With Power over Ethernet connection, each DIY user can use a single network cable to connect each POE camera to Foscam NVR for both power supply and video recording. Just hook each camera up with the NVR and the whole security system can be seen day and night.
Human/Vehicle detection
Say goodbye to the unwanted alarms triggered by moving branches or flying bugs. With advanced human/vehicle detection, the camera identifies true threats in the light of cutting-edge detection algorithms, giving you the utmost peace and relief.
Centralized management
Support viewing, video playback, 7*24 hours non-stop video recording, and keeping an eye on every corner of your home.
Complete protection
Get the whole system for complete protection. After being powered, four cameras will connect to the NVR in the same system automatically and provide your home with complete protection.
Easy installation
With Power over Ethernet connection, each DIY user can use a single network cable to connect each POE camera to Foscam NVR for both power supply and video recording. Just hook each camera up with the NVR and the whole security system can be seen day and night.
Human/Vehicle detection
Say goodbye to the unwanted alarms triggered by moving branches or flying bugs. With advanced human/vehicle detection, the camera identifies true threats in the light of cutting-edge detection algorithms, giving you the utmost peace and relief.
| Camera | |
|---|---|
| Fixed focal length | 4 mm |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Camera resolution | 3072 x 1728 pixels |
| Camera included | Yes |
| Colour | Yes |
| Surveillance camera form factor | Turret |
| Connectivity technology | Wired |
| Camera interface | RJ-45 |
| Placement supported | Outdoor |
| Sensor type | CMOS |
| Number of cameras | 4 |
| Night vision distance | 20 m |
| Night mode | Yes |
| LED type | IR |
| Zoom capability | Yes |
| Viewing angle, vertical | 43.6° |
| Viewing angle, horizontal | 78° |
| Viewing angle, diagonal | 94° |
| Maximum aperture number | 2.1 |
| Digital zoom | 6x |
| Protection features | Waterproof |
| Recorder | |
| Playback resolutions supported | 3840x2160, 2560x1440, 1920x1080, 1440x900, 1280x1024, 1280x800, 1280x720, 1024x768 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Recorder included | Yes |
| Channels quantity | 8 channels |
| Ethernet LAN | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.264+ |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Supported network protocols | IP, TCP, UDP, SMTP, DHCP, RTSP |
| Storage media type | HDD |
| Playback modes | Fast, Pause, Slow, Stop |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Audio formats supported | AAC, PCM |
| Maximum storage capacity | 2 TB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Power | |
| Power source type | DC |
| DC output voltage | 48 |
| DC output current | 2 A |
| Audio | |
| Audio formats supported | AAC, PCM |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Camera operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Camera operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Recorder operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Recorder operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Technical details | |
| Video compression formats | H.264, H.264+ |
| Audio formats supported | AAC, PCM |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Camera weight | 342 g |
| Recorder width | 25.5 cm |
| Recorder depth | 23.8 cm |
| Recorder height | 5 cm |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| Manual | Yes |
| Screws included | Yes |