We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TP-Link Tapo C630 KIT IP security camera Outdoor 2880 x 1620 pixels Wall/Pole
SKU
TAPO C630 KIT
Login for pricing
In Stock:
0 available
TP-Link Tapo C630 KIT, IP security camera, Outdoor, Wireless, Amazon Alexa & Google Assistant, Wall/Pole, White
Category: Security Cameras
| SKU | TAPO C630 KIT |
|---|---|
| EAN | 1210002605427 |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Tapo |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
TP-Link Tapo C630 KIT. Type: IP security camera, Placement supported: Outdoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Wall/Pole, Product colour: White, Protection features: Waterproof, Dustproof. Lens viewing angle, horizontal: 88°, Lens viewing angle, vertical: 46°, Lens viewing angle, diagonal: 105.4°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7"). Digital zoom: 13.5x, Fixed focal length: 4 mm
| Performance | |
|---|---|
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wireless |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Virtual assistant | Amazon Alexa & Google Assistant |
| Design | |
| Weatherproof | Yes |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall/Pole |
| Protection features | Waterproof, Dustproof |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Camera | |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 88° |
| Lens viewing angle, vertical | 46° |
| Lens viewing angle, diagonal | 105.4° |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Lens system | |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 13.5x |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 16 m |
| LED type | IR |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264 |
| Maximum resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Frame rate | 15 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video recording | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Live view | Yes |
| Storage | |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Security | |
|---|---|
| Motion sensor | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | WPA, WPA2-PSK, 128-bit AES |
| Built-in siren | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Siren noise level | 78.9 dB |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Power | |
| Power source type | Battery, Solar |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 6700 mAh |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 6700 mAh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | iOS 12, iOS 13, iOS 13.4, iOS 14, iOS 14.3, iOS 14.5, iOS 15, iOS 16, iOS 17, iOS 18, iOS 26, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, Android 8.0, Android 8.1, Android 9.0, Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0, Android 15, Android 16 |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Box |
| Width | 141 mm |
| Depth | 128 mm |
| Height | 84 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), JRF, VCCI, RCM, NCC, BSMI, RoHS |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Drilling template included | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), JRF, VCCI, RCM, NCC, BSMI, RoHS |
| Other features | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Video compression formats | H.264 |