We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hanwha PNM-9002VQ security camera Dome IP security camera Indoor & outdoor 1920 x 1080 pixels Ceiling/wall
SKU
PNM-9002VQ
- Exchangeable 4ea x 2MP / 5MP lens modules
- 8MP to 20MP resolution (depend on
- the combination of lens modules)
- Max. 60fps@2MP (H.265 / H.264)
- WDR 150dB (2MP), 120dB (5MP)
- 2.4mm, 2.8mm, 3.6mm, 6mm fixed lens
- (2MP module)
- 3.7mm, 4.6mm, 7mm fixed lens (5MP module)
- H.265, H.264, MJPEG codec, Multi-streaming support
- Video analytics, WiseStream II
- IP66, IK10
- PoE+
Category: Security Cameras
| SKU | PNM-9002VQ |
|---|---|
| EAN | 8801089176578 |
| Manufacturer | HANWHA |
| Availability | Out of Stock |
Monitor multiple directions simultaneously
without blind spots by utilising 4 sensors in
1 camera body
• Ideal for monitoring wide areas such as
shopping mall entrances, lobbies and
airports
• The four sensors in the multi-directional
camera move independently of one
another. In addition, one of the sensors
can easily be removed and attached in the
centre of the camera, allowing for flexible
set-up
• Create the most optimal field of view for
the desired monitoring areas by choosing
4 lenses with combination of modules
allowing up to 20MP resolution
• Lower down TCO (total cost of ownership)
by using only one VMS licence, one cable
for connecting to power and network (PoE)
without blind spots by utilising 4 sensors in
1 camera body
• Ideal for monitoring wide areas such as
shopping mall entrances, lobbies and
airports
• The four sensors in the multi-directional
camera move independently of one
another. In addition, one of the sensors
can easily be removed and attached in the
centre of the camera, allowing for flexible
set-up
• Create the most optimal field of view for
the desired monitoring areas by choosing
4 lenses with combination of modules
allowing up to 20MP resolution
• Lower down TCO (total cost of ownership)
by using only one VMS licence, one cable
for connecting to power and network (PoE)
| Performance | |
|---|---|
| Number of languages | 17 |
| Languages support | Simplified Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Certification | IP66, IK10 |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof, Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium |
| Camera | |
| Auto flip | Yes |
| White balance | ATW, AWC, Auto, Indoor, Outdoor |
| Angle of rotation | 270° |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Image sensor | |
| Number of sensors | 4 |
| Lens system | |
| Number of lenses | 4 |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Flip & mirror | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Gain control type | Auto |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bit rate | H.264/H.265 |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240, 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 720 x 576, 800 x 448, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Frame rate | 60 fps |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video intelligence analytic | Yes |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of users | 20 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Ethernet LAN | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP,RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Storage | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Internal memory | 3072 MB |
| Flash memory | 768 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Composite video out | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS, SSL/TLS |
| Password protection type | User |
| IP address filtering | Yes |
| Password protection | Yes |
| Mirror | Yes |
| Anti-flicker | Yes |
| Power | |
| Power source type | AC, PoE |
| Power consumption (max) | 25.5 W |
| Certificates | |
| Certification | IP66, IK10 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height | 130 mm |
| Diameter | 25.3 cm |
| Weight | 3 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |