We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hanwha HCD-7070R Dome CCTV security camera Indoor 2560 x 1440 pixels Ceiling
SKU
HCD-7070RA
- QHD (2560 x 1440, 30fps) resolution
- 0.16 Lux@F1.6 (Color), 0 Lux (B/W : IR LED on)
- 3.2 ~ 10mm (3.1x) varifocal lens
- Day & Night (ICR), DWDR, Motion detection
- Transmission distance Max. 500m
- Easy installation (Plug & play), Dual power
Category: Security Cameras
| Sensor type | CMOS |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | HCD-7070RA |
| EAN | 8801089185051 |
| Manufacturer | HANWHA |
| Availability | Out of Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Number of languages | 14 |
| Languages support | Czech, Danish, German, English, Spanish, French, Italian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Swedish, Turkish |
| Type | CCTV security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor |
| Day/night mode | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum operating distance | 500 m |
| Design | |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Ivory |
| Mounting type | Ceiling |
| Housing material | Plastic |
| Camera | |
| Tilt angle range | 0 - 63° |
| Pan range | 0 - 350° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Angle of rotation | 355° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Image sensor | |
| Number of effective pixels (H x V) | 2688 x 1520 pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Detect distance | 0.5 m |
| Focus | Manual |
| Zoom capability | Yes |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 20 m |
| LED type | IR |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Noise reduction technology | Ultra 2D noise reduction |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 4 MP |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | AC, DC |
| Power consumption (max) | 5.8 W |
| AC input voltage | 24 V |
| DC output voltage | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Height | 98.5 mm |
| Diameter | 12 cm |
| Weight | 320 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Cables included | Coaxial |
| Other features | |
| Focus | Manual |