We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis Q1726-LE Block Camera
SKU
03393-001
Login for pricing
In Stock:
0 available
Outdoor, 4MP, CMOS, 1/1.8", 2688 x 1512, WDR, 4.7 - 10 mm, 1.1-1.2F, IP66, IP67, IK10, RJ-45, PoE/DC, Aluminium/Plastic, White
- Superior image quality in 4 MP
- Built-in wiper for harsh weather
- Next-generation AI-powered analytics
- Wide lens for open area surveillance
- Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault
Category: Security Cameras
| SKU | 03393-001 |
|---|---|
| EAN | 7331021093287 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | Out of Stock |
Built on ARTPEC-9, this AI-powered block camera offers accelerated performance and lets you run impressive analytics applications on the edge. Available with a wide (4.7-10 mm) lens, it features a built-in wiper to withstand harsh outdoor environments.
Superior image quality
AXIS Q1726-LE offers 4 MP resolution at 60 fps and features a large 1/1.8" sensor to ensure consistent performance even in low light. Thanks to Lightfinder 2.0 and Forensic WDR, it delivers true colors and great forensic detail in challenging light or near darkness. Axis Zipstream with support for AV1, H.264, and H.265 significantly lowers bandwidth and storage requirements. What’s more, it’s available with a wide (4.7-10 mm) lens with a 101.8°-44° horizontal field of view for surveillance in wide, open areas. Plus, the built-in lens with remote zoom and focus is perfectly calibrated to save you time and effort.
For harsh, outdoor environments
Ideal for any outdoor location, AXIS Q1726-LE comes with a built-in wiper and front window with carbon nanotube film heater to guarantee great images even in snow, rain, ice, and fog. It can operate in temperatures from -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). And it can withstand winds up to 60 m/s (134 mph). This future-proof camera has a standardized enclosure design that can be reused with any Axis block camera. This makes it a more efficient and environmentally friendly option and ensures you get the full value from your investment. What’s more, the front glass is IK08-rated, and the enclosure is IK10-, NEMA 4X-, NEMA TS-2-, IP66-, and IP67-rated to withstand harsh weather conditions and impacts.
ARTPEC-9 for unmatched performance
ARTPEC-9 refines the remarkable features and capabilities that characterized previous generations of our in-house-designed SoC: low bitrate, AI-powered analytics, superior imaging, and built-in cybersecurity. It also introduces AV1, an open-source video encoding standard from the Alliance for Open Media. With support for AV1 and enhanced image processing, ARTPEC-9 delivers high-quality video with uncompromised detail and clarity, and best-in-class bitrate. Together with Axis Zipstream, AV1 also ensures hassle-free video both on-prem and in the cloud. What’s more, ARTPEC-9 powers advanced analytics applications that detect objects earlier and analyze events more precisely.
Powerful with strong security
Featuring a deep learning processing unit (DLPU), this AI-based camera lets you run advanced features and powerful analytics on the edge. It comes with AXIS Object Analytics preinstalled to detect, classify, track, and count humans, vehicles, and types of vehicles. With AXIS Image Health Analytics preinstalled, you’ll be notified if your image is blocked, degraded, under exposed, or redirected. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and offers FIPS 140-3 Level 3 certified secure key storage and operations.
Superior image quality
AXIS Q1726-LE offers 4 MP resolution at 60 fps and features a large 1/1.8" sensor to ensure consistent performance even in low light. Thanks to Lightfinder 2.0 and Forensic WDR, it delivers true colors and great forensic detail in challenging light or near darkness. Axis Zipstream with support for AV1, H.264, and H.265 significantly lowers bandwidth and storage requirements. What’s more, it’s available with a wide (4.7-10 mm) lens with a 101.8°-44° horizontal field of view for surveillance in wide, open areas. Plus, the built-in lens with remote zoom and focus is perfectly calibrated to save you time and effort.
For harsh, outdoor environments
Ideal for any outdoor location, AXIS Q1726-LE comes with a built-in wiper and front window with carbon nanotube film heater to guarantee great images even in snow, rain, ice, and fog. It can operate in temperatures from -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). And it can withstand winds up to 60 m/s (134 mph). This future-proof camera has a standardized enclosure design that can be reused with any Axis block camera. This makes it a more efficient and environmentally friendly option and ensures you get the full value from your investment. What’s more, the front glass is IK08-rated, and the enclosure is IK10-, NEMA 4X-, NEMA TS-2-, IP66-, and IP67-rated to withstand harsh weather conditions and impacts.
ARTPEC-9 for unmatched performance
ARTPEC-9 refines the remarkable features and capabilities that characterized previous generations of our in-house-designed SoC: low bitrate, AI-powered analytics, superior imaging, and built-in cybersecurity. It also introduces AV1, an open-source video encoding standard from the Alliance for Open Media. With support for AV1 and enhanced image processing, ARTPEC-9 delivers high-quality video with uncompromised detail and clarity, and best-in-class bitrate. Together with Axis Zipstream, AV1 also ensures hassle-free video both on-prem and in the cloud. What’s more, ARTPEC-9 powers advanced analytics applications that detect objects earlier and analyze events more precisely.
Powerful with strong security
Featuring a deep learning processing unit (DLPU), this AI-based camera lets you run advanced features and powerful analytics on the edge. It comes with AXIS Object Analytics preinstalled to detect, classify, track, and count humans, vehicles, and types of vehicles. With AXIS Image Health Analytics preinstalled, you’ll be notified if your image is blocked, degraded, under exposed, or redirected. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and offers FIPS 140-3 Level 3 certified secure key storage and operations.
| Performance | |
|---|---|
| Preset points | Yes |
| Languages support | Multi |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Fog proof | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Fog proof | Yes |
| Form factor | Box |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Protection features | Vandal proof, Wind resistant |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Housing material | Plastic, Aluminium |
| Camera | |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Camera shutter speed | 1/49500 - 2 s |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Camera pixel size | 2.9 µm |
| Lens viewing angle, horizontal | 101.8 - 44° |
| Lens viewing angle, vertical | 54 - 24.6° |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") |
| Lens system | |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 1.2 |
| Auto focus | Yes |
| Recognize distance (wide) | 13 m |
| Recognize distance (tele) | 28 m |
| Observe distance (wide) | 26 m |
| Observe distance (tele) | 56 m |
| Identify distance (wide) | 6.4 m |
| Identify distance (tele) | 14 m |
| Detect distance (wide) | 65 m |
| Detect distance (tele) | 141 m |
| Minimum aperture number | 1.1 |
| Focus | Motorized |
| Zoom capability | Yes |
| Optical zoom | 2.17x |
| Normal focusing range | 0.5 - m |
| Focal length range | 4.7 - 10 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 50 m |
| LED type | IR |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Contrast |
| Image stabilizer | Yes |
| Gain control type | Auto |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Video compression formats | H.264, H.265, AV1 |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2688 x 1512 |
| Supported video modes | 1512p |
| Frame rate | 120 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 4 MP |
| Audio | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Built-in microphone | No |
| Audio detection | Yes |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.1AE, IEEE 802.1ar |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS2 , HTTP/ 2, TLS2 , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP®, SNMP v1/v2c/v3 (MIBII), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, PTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/ RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/ v6, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Secure syslog (RFC 3164/5424, UDP/TCP/TLS), Link-Local address (ZeroConf) |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDXC, MiniSDHC |
| Internal memory | 4 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Ports & interfaces | |
| RS-485 ports | 1 |
| RS-422 ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Privacy protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| Alarm input channels | 4 |
| Alarm output channels | 4 |
| Power | |
| Power source type | PoE, DC |
| Power consumption (max) | 25.5 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 7.7 W |
| Power consumption (typical) | 6.9 W |
| DC-in jack | Yes |
| DC output voltage | 10, 28 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178 mm |
| Depth | 441 mm |
| Height | 303 mm |
| Weight | 4.84 kg |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS, Electromagnetic Compatibility (EMC), CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), ICES, RCM, UL, VCCI, Trade Agreements Act (TAA), REACH |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Iris | Yes |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |
| Compliance certificates | RoHS, Electromagnetic Compatibility (EMC), CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), ICES, RCM, UL, VCCI, Trade Agreements Act (TAA), REACH |
| Other features | |
| Focus | Motorized |
| Video compression formats | H.264, H.265, AV1 |
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |