We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ubiquiti UACC-Camera-AM-B Mount
SKU
UACC-CAMERA-AM-B
Login for pricing
In Stock:
6 available
Camera Arm Mount, Aluminum alloy, polycarbonate, IP66, black, for UVC-G5-Turret-Ultra
- Supports 3/4” conduit
- Weatherproof (outdoor exposed)
Category: Security Camera Accessories
| SKU | UACC-CAMERA-AM-B |
|---|---|
| EAN | 0810084694381 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
Arm mount accessory that attaches the G5 Turret Ultra to a wall, corner, or pole.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Weatherproof |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Brand compatibility | Ubiquiti Networks |
| Compatibility | UVC-G5-Turret-Ultra |
| Type | Mount |
| Placement supported | Outdoor |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Wall mountable | Yes |
| Connecting thread | 3/4" |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Connecting thread | 3/4" |
| Technical details | |
| Protection features | Weatherproof |
| Compatibility | UVC-G5-Turret-Ultra |
| Type | Mount |
| Placement supported | Outdoor |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 115 mm |
| Weight | 670 g |
| Height | 90 mm |
| Depth | 252 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Ubiquiti UACC-Camera-AM-B Mount
Login for pricing
|
Hot Product
Axis 5502-431 security camera accessory
Login for pricing
|
Bestseller
Axis 5506-481 security camera accessor...
Login for pricing
|
Popular
Axis Weather Shield K
Login for pricing
|
New
Axis 01461-001 security camera accessory
Login for pricing
|
Recommended
Axis 01464-001 security camera accessory
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-CAMERA-AM-B
|
5502-431
|
5506-481
|
5507-121
|
01461-001
|
01464-001
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Axis
|
Axis
|
Axis
|
Axis
|
Axis
|
| Type |
Mount
|
N/A
|
Mount
|
Cover
|
N/A
|
N/A
|
| Placement supported |
Outdoor
|
N/A
|
N/A
|
Outdoor
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Ubiquiti Networks
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





