We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axis S4000 1U
SKU
03215-002
- Complies with IT policies
- Flexible storage options and RAID support
- Easy to install, manage, and maintain
- Leverages AXIS OS cybersecurity
Category: Network Video Recorders (NVR)
| SKU | 03215-002 |
|---|---|
| EAN | 7331021090941 |
| Manufacturer | Axis |
| Availability | In Stock |
AXIS S4000 Rack Recorder
This recorder supports new installations and storage expansion for existing sites. It can be used with Axis network switches or third-party switches, ensuring compatibility with existing IT policies. It's silent and won't disrupt local operations, making it ideal for retail stores and offices using AXIS Camera Station Edge or AXIS Camera Station Pro.
Flexible and reliable
This 1U rack recorder includes everything you need to reliably store data for up to 16 video channels. It comes in three storage variants (8 TB, 16 TB, 32 TB) using surveillance-grade hard drives, and video is encrypted both when stored and transmitted. It also supports multiple RAID configurations (0, 1, 5, 6, 10) to minimize the risk of recording gaps, downtime, and data loss. This recorder comes with a 5-year warranty, so you can depend on first-class quality, reliability, and support from Axis. What’s more, it’s extensively tested with our wide range of high-quality products to provide you with an affordable, end-to-end solution with great reliability.
Easy, secure, and compliant
Built on AXIS OS, the Axis operating system, AXIS S4000 Rack ensures a high level of cybersecurity. It’s designed according to the Axis Security Development Model (ASDM) and offers FIPS 140-3 Level 3 certified, secure cryptographic key storage and operations. And it’s fully integrated with AXIS Camera Station offering, so you can manage and maintain it just like an Axis camera. Furthermore, it's produced in a TAA-designated country and complies with NDAA regulations.
For existing and new installations
This flexible recorder works with both Axis network switches and third-party switches, giving security teams an easy-to-use solution that won’t interfere with internal IT policies. It’s easy to scale, offering an affordable way to expand existing installations. For instance, it can be used to add storage to existing sites or to add more sites to your installation, and there’s no reconfiguration needed. As a part of an Axis end-to-end solution, it’s designed for use with AXIS Camera Station offering, including everything you need to manage your video surveillance system. Whatever you choose, with an integrated solution from Axis, you can create a customized installation to meet your specific infrastructure and business needs.
Surveillance solution with AXIS Camera Station Edge
AXIS S4000 Rack together with AXIS Camera Station Edge, our easily accessible camera-to-cloud solution, supports up to sixteen video channels and can be up and running with just a few clicks. This easy-to-use video management software integrates with Axis cameras, intercoms, and audio products. The solution can easily be scaled up from providing surveillance for a single site to multiple sites and whole national chains. You can access live and recorded video feeds remotely, and benefit from automatic software updates and security patches.
Expand or scale your AXIS Camera Station Pro system
A solution with AXIS S4000 Rack is easily adapted to your business and seamlessly expands as your needs grow. You can add this recorder to your existing AXIS Camera Station Pro installation in a cost-efficient way. AXIS S4000 Rack adds storage to your existing system without increasing load or maintenance on the server, while preserving the desired retention time. It can also scale multi-site AXIS Camera Station Pro systems in a distributed storage setup without affecting other equipment and keeping the central management point for easy maintenance and administration.
This recorder supports new installations and storage expansion for existing sites. It can be used with Axis network switches or third-party switches, ensuring compatibility with existing IT policies. It's silent and won't disrupt local operations, making it ideal for retail stores and offices using AXIS Camera Station Edge or AXIS Camera Station Pro.
Flexible and reliable
This 1U rack recorder includes everything you need to reliably store data for up to 16 video channels. It comes in three storage variants (8 TB, 16 TB, 32 TB) using surveillance-grade hard drives, and video is encrypted both when stored and transmitted. It also supports multiple RAID configurations (0, 1, 5, 6, 10) to minimize the risk of recording gaps, downtime, and data loss. This recorder comes with a 5-year warranty, so you can depend on first-class quality, reliability, and support from Axis. What’s more, it’s extensively tested with our wide range of high-quality products to provide you with an affordable, end-to-end solution with great reliability.
Easy, secure, and compliant
Built on AXIS OS, the Axis operating system, AXIS S4000 Rack ensures a high level of cybersecurity. It’s designed according to the Axis Security Development Model (ASDM) and offers FIPS 140-3 Level 3 certified, secure cryptographic key storage and operations. And it’s fully integrated with AXIS Camera Station offering, so you can manage and maintain it just like an Axis camera. Furthermore, it's produced in a TAA-designated country and complies with NDAA regulations.
For existing and new installations
This flexible recorder works with both Axis network switches and third-party switches, giving security teams an easy-to-use solution that won’t interfere with internal IT policies. It’s easy to scale, offering an affordable way to expand existing installations. For instance, it can be used to add storage to existing sites or to add more sites to your installation, and there’s no reconfiguration needed. As a part of an Axis end-to-end solution, it’s designed for use with AXIS Camera Station offering, including everything you need to manage your video surveillance system. Whatever you choose, with an integrated solution from Axis, you can create a customized installation to meet your specific infrastructure and business needs.
Surveillance solution with AXIS Camera Station Edge
AXIS S4000 Rack together with AXIS Camera Station Edge, our easily accessible camera-to-cloud solution, supports up to sixteen video channels and can be up and running with just a few clicks. This easy-to-use video management software integrates with Axis cameras, intercoms, and audio products. The solution can easily be scaled up from providing surveillance for a single site to multiple sites and whole national chains. You can access live and recorded video feeds remotely, and benefit from automatic software updates and security patches.
Expand or scale your AXIS Camera Station Pro system
A solution with AXIS S4000 Rack is easily adapted to your business and seamlessly expands as your needs grow. You can add this recorder to your existing AXIS Camera Station Pro installation in a cost-efficient way. AXIS S4000 Rack adds storage to your existing system without increasing load or maintenance on the server, while preserving the desired retention time. It can also scale multi-site AXIS Camera Station Pro systems in a distributed storage setup without affecting other equipment and keeping the central management point for easy maintenance and administration.
| Performance | |
|---|---|
| Video input channels | 16 channels |
| Video formats supported | AVC, H.264, H.265, HEVC, MPEG4 |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS , HTTP/ 2, TLS , SFTP, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP, SNMP v1/ v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, NTP, PTP, NTS, RTSP, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SSH, LLDP, IEEE 802.1X (EAP-TLS), IEEE 802.1AR |
| Audio formats supported | AAC |
| Throughput data rate | 256 Mbit/s |
| Audio system | 1-way |
| Wireless LAN features | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-TLS, HTTPS, TLS |
| Hard drive | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Total installed storage capacity | 8 TB |
| Maximum storage capacity | 32 TB |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10 |
| Number of HDDs installed | 2 |
| HDD capacity | 4 TB |
| Storage | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Total installed storage capacity | 8 TB |
| Maximum storage capacity | 32 TB |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10 |
| Number of HDDs installed | 2 |
| HDD capacity | 4 TB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS , HTTP/ 2, TLS , SFTP, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP, SNMP v1/ v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, NTP, PTP, NTS, RTSP, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SSH, LLDP, IEEE 802.1X (EAP-TLS), IEEE 802.1AR |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Features | |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | UL/cUL, CE, VCCI, NOM, RCM |
| Rack capacity | 1U |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 27 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -20 - 65% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Doesn't contain | CFR, PVC/BFR |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 484 mm |
| Depth | 402 mm |
| Height | 44.1 mm |
| Weight | 9.08 kg |
You may also be interested in
| Product |
Axis S4000 1U
Login for pricing
|
Axis S2208 Mk II 4 TB Black
Login for pricing
|
Axis 01618-001 network video recorder 1U
Login for pricing
|
Axis S2208 Mk II 4 TB Black
Login for pricing
|
Axis 02403-002 network video recorder...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
03215-002
|
02807-002
|
01618-001
|
02807-003
|
02403-002
|
| Manufacturer |
Axis
|
Axis
|
Axis
|
Axis
|
Axis
|



