We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White and colour ambience Triangle - E27 smart bulb
SKU
8720169311978
Login for pricing
In Stock:
0 available
Hue White and Colour Ambiance Triangle - E27 smart bulb White and coloured light Instant control via Bluetooth Control with app or voice* Add Hue Bridge to unlock more
- Control lights with your voice*
- Create a personalised experience with colourful smart light
- Unlock the full suite of smart lighting features with the Bridge
- Designed to be on display
Category: Smart Lighting
| SKU | 8720169311978 |
|---|---|
| EAN | 8720169311978 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy smart lighting
With its inner tube and reflective glass coating, Lightguide bulbs are a statement piece to match the modern home. This triangular smart bulb was handblown into its unique shape, and gives you a glow of brilliantly colourful light, which you can dim to the perfect level.
With its inner tube and reflective glass coating, Lightguide bulbs are a statement piece to match the modern home. This triangular smart bulb was handblown into its unique shape, and gives you a glow of brilliantly colourful light, which you can dim to the perfect level.
| Features | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Bulb type | LED |
| Fitting/cap type | E27 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Luminous flux | 500 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | LED |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 6.8 W |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Software upgradeable | Yes |
| Power factor | 0.5 |
| Instant full light | Yes |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | G |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 12.5 cm |
| Height | 196 mm |
| Package width | 2190 mm |
| Package height | 2450 mm |
| Package weight | 570 g |
| Package depth | 1760 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 2190 mm |
| Package height | 2450 mm |
| Package weight | 570 g |
| Package depth | 1760 mm |
| Package net weight | 180 g |
| Package gross weight | 570 g |
| Packaging content | |
| Number of hue bulb(s) included | 1 bulb(s) |
| Technical details | |
| Diameter | 12.5 cm |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Bulb type | LED |
| Fitting/cap type | E27 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Luminous flux | 500 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | LED |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 6.8 W |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | G |
| Number of accessories (max) | 12 |
| Light output | White and color light |
| HomeKit compatibility | Yes |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8720169311978 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8720169311978 |