We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White and colour ambience Starter kit: 3 GU10 bulbs + Dimmer switch + Bridge Pro
SKU
8720169374546
Login for pricing
In Stock:
0 available
Hue White and Colour Ambiance Starter kit: 3 GU10 bulbs + Dimmer switch + Bridge Pro Supports 150+ lights, 50+ accessories MotionAware technology White ambiance +16 million colours Advanced encryption with Zigbee Trust Centre
- Zigbee security
- Whole-home control from anywhere
- Hue MotionAware
- More capacity, faster processor
Category: Smart Lighting
| SKU | 8720169374546 |
|---|---|
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy smart lighting
Get superpowered smart lighting features with the Bridge Pro. Equipped with a new chip capable of running complex algorithms and AI-powered features, it’s faster and stronger than ever. Add ambient colour to any room with the included colour-capable bulbs, and convenient control with the included switch.
Get superpowered smart lighting features with the Bridge Pro. Equipped with a new chip capable of running complex algorithms and AI-powered features, it’s faster and stronger than ever. Add ambient colour to any room with the included colour-capable bulbs, and convenient control with the included switch.
| Features | |
|---|---|
| Ethernet cable | Yes |
| Bulb type | LED |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Black |
| Fitting/cap type | GU10 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Number of bulbs per hue bridge (max) | 150 bulb(s) |
| Luminous flux | 400 lm |
| Hue bridge mounting type | Desktop/Wall |
| Frequency range (hue bridge) | 2400 - 2483.5 MHz |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | LED |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 4.2 W |
| Bulb size | GU10 |
| Bridge | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.15.4 |
| Zigbee Light Link | Yes |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Software upgradeable | Yes |
| Power factor | 0.5 |
| Mounting type | Freestanding/Wall |
| Bulb width | 5 cm |
| Instant full light | Yes |
| Deep dimmable | Yes |
| Hue dimmer switch lifetime (clicks) | 50000 |
| Hue dimmer switch battery lifetime (min) | 2 year(s) |
| Frequency range (hue dimmer switch) | 2400 - 2483.5 MHz |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| Battery type | CR2032 |
| Power consumption (standby) | 0.25 W |
| AC adapter input voltage (hue bridge) | 100-240 V |
| AC adapter frequency (hue bridge) | 50/60 Hz |
| Input voltage | 220-240 V |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 5 cm |
| Weight | 50 g |
| Hue dimmer switch width | 3.5 cm |
| Hue dimmer switch height | 9.2 cm |
| Hue dimmer switch depth | 1.1 cm |
| Hue bridge width | 9.23 cm |
| Hue bridge length | 9.23 cm |
| Hue bridge diameter | 9.23 cm |
| Bulb width | 5 cm |
| Bulb height | 5.7 cm |
| Hue dimmer switch weight (with wall plate) | 67 g |
| Hue dimmer switch wall plate width | 7 cm |
| Hue dimmer switch wall plate height | 11.5 cm |
| Hue dimmer switch wall plate depth | 1.4 cm |
| Hue dimmer switch weight | 37 g |
| Package width | 1760 mm |
| Package height | 1400 mm |
| Package weight | 940 g |
| Package depth | 2190 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1760 mm |
| Package height | 1400 mm |
| Package weight | 940 g |
| Package depth | 2190 mm |
| Package net weight | 510 g |
| Package gross weight | 940 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Hue bridge | Yes |
| Hue dimmer switch included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Number of hue bulb(s) included | 3 bulb(s) |
| Number of hue dimmer switches included | 1 |
| Technical details | |
| Ethernet cable | Yes |
| Diameter | 5 cm |
| AC adapter included | Yes |
| Bulb type | LED |
| Fitting/cap type | GU10 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Number of bulbs per hue bridge (max) | 150 bulb(s) |
| Luminous flux | 400 lm |
| Hue bridge mounting type | Desktop/Wall |
| Frequency range (hue bridge) | 2400 - 2483.5 MHz |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | LED |
| Power consumption (standby) | 0.25 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 4.2 W |
| Bulb size | GU10 |
| Bridge | 1 |
| Hue bridge diameter | 9.23 cm |
| Zigbee Light Link | Yes |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Input voltage | 220-240 V |
| Number of lights per switch (max) | 50 |
| Number of accessories (max) | 50 |
| Light output | White and color light |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8720169374546 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Ethernet cable | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Networking standards | IEEE 802.15.4 |
| Zigbee Light Link | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8720169374546 |