We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White and colour ambience Signe gradient table lamp
SKU
929003479601
Login for pricing
In Stock:
0 available
Hue White and Colour Ambiance Signe gradient table lamp Oak Bluetooth control via app Control with app or voice* Add Hue Bridge to unlock more
- Create a personalised experience with colourful smart light
- Set the right mood with warm to cool white light
- Dynamic light scenes
- Seamlessly blend colours
- Wake up to the colours of the morning sun
Category: Smart Lighting
| SKU | 929003479601 |
|---|---|
| EAN | 8719514433465 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy smart lighting
Wake up to the morning sun, scheduled to rise at your convenience. Featuring a wood-toned base, slender design and brilliant blend of colourful light, this table lamp is both a statement piece and a subtle accent for your bedroom.
Wake up to the morning sun, scheduled to rise at your convenience. Featuring a wood-toned base, slender design and brilliant blend of colourful light, this table lamp is both a statement piece and a subtle accent for your bedroom.
| Features | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, iOS 15 |
| Fixture dimmable | Yes |
| Bulb type | LED |
| Suitable location | Bedroom, Living room |
| Protection class | II |
| Material | Aluminium |
| Light colour | Multi |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Product colour | White |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart table lamp |
| Luminous flux | 1040 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Portable | No |
| Bulb technology | Yes |
| Bulb power | 11.8 W |
| Zigbee Light Link | Yes |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Rated lifetime | 25000 h |
| Housing material | Aluminium, Wood |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, iOS 15 |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power plug type | Type C |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy consumption per 1000 hours | 11.8 kWh |
| Energy efficiency class | G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 111.5 mm |
| Height | 553 mm |
| Length | 111.5 mm |
| Weight | 720 g |
| Depth | 111.5 mm |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 1400 mm |
| Package height | 5760 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Package depth | 1460 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1400 mm |
| Package height | 5760 mm |
| Package weight | 1.16 kg |
| Package depth | 1460 mm |
| Package type | Box |
| Package net weight | 830 g |
| Package gross weight | 1.16 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Batteries included | No |
| Technical details | |
| AC adapter included | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, iOS 15 |
| Fixture dimmable | Yes |
| Bulb type | LED |
| Suitable location | Bedroom, Living room |
| Light colour | Multi |
| Dimmable | Yes |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart table lamp |
| Luminous flux | 1040 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Portable | No |
| Bulb technology | Yes |
| Bulb power | 11.8 W |
| Zigbee Light Link | Yes |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Cable length | 2 m |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | G |
| Material | Aluminium |
| Number of accessories (max) | 12 |
| PowerLED integrated | Yes |
| Net weight | 720 g |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8719514433465 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Protection class | II |
| Material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Portable | No |
| Zigbee Light Link | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8719514433465 |
| 12NC Logistic code(s) | 929003479601 |