We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White and colour ambience Play light bar single pack
SKU
7820130P7
Login for pricing
In Stock:
0 available
Philips Hue White and colour ambience Play light bar single pack, Smart table lamp, Bluetooth/Zigbee, Black, LED, Non-changeable bulb(s), Multi
- Display Hue Play your way
- Full control with the Hue bridge
- Decorate with smart lights
- Mount behind your TV
- Create your ambience
- Discover entertainment!
- Connect 3 Hue Play light bars
- Control it your way
Category: Smart Lighting
| SKU | 7820130P7 |
|---|---|
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| PDF URLs |
View PDF |
Philips Hue White and colour ambience Play light bar single pack. Type: Smart table lamp, Interface: Bluetooth/Zigbee, Product colour: Black. Mobile operating systems supported: Android, iOS. Energy efficiency class: G, Energy consumption per 1000 hours: 7 kWh, Input voltage: 220 – 240. Cable length: 2 m, Width: 44 mm, Depth: 253 mm. Package type: Box, Package width: 1180 mm, Package depth: 2920 mm
| Features | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Bulb type | LED |
| Suitable location | Bedroom, Living room |
| Protection class | III |
| Material | Synthetic |
| Lighting style | Modern |
| Light colour | Multi |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Equivalent bulb power | 42 W |
| Dimmable | Yes |
| Product colour | Black |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Type | Smart table lamp |
| Luminous flux | 500 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | Yes |
| Bulb power | 6.6 W |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Rated lifetime | 25000 h |
| Eye comfort | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 50–60 |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power plug type | Type C |
| Input voltage | 220 – 240 |
| Energy consumption per 1000 hours | 7 kWh |
| Energy efficiency class | G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 44 mm |
| Height | 360 mm |
| Length | 253 mm |
| Weight | 490 g |
| Depth | 253 mm |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 1180 mm |
| Package height | 1000 mm |
| Package weight | 700 g |
| Package depth | 2920 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1180 mm |
| Package height | 1000 mm |
| Package weight | 700 g |
| Package depth | 2920 mm |
| Package type | Box |
| Package net weight | 490 g |
| Package gross weight | 700 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Batteries included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| AC adapter included | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Bulb type | LED |
| Suitable location | Bedroom, Living room |
| Lighting style | Modern |
| Light colour | Multi |
| Equivalent bulb power | 42 W |
| Dimmable | Yes |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Type | Smart table lamp |
| Luminous flux | 500 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | Yes |
| Bulb power | 6.6 W |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Cable length | 2 m |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Input voltage | 220 – 240 |
| Energy efficiency class | G |
| Material | Synthetic |
| Number of accessories (max) | 12 |
| PowerLED integrated | Yes |
| Net weight | 420 g |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8718696170717 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Protection class | III |
| Material | Synthetic |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8718696170717 |
| 12NC Logistic code(s) | 915005733701 |