We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White and colour ambience Hue Whie nd Colour Bluetooth/Zigbee 12.3 W
SKU
8719514339989
Login for pricing
In Stock:
0 available
Philips Hue White and colour ambience Hue Whie nd Colour, Bluetooth/Zigbee, White, Silicone, 2000 K, 6500 K, 12.3 W
Category: Smart Lighting
| SKU | 8719514339989 |
|---|---|
| Manufacturer | Philips by Signify |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| PDF URLs |
View PDF |
Philips Hue White and colour ambience Hue Whie nd Colour. Interface: Bluetooth/Zigbee, Product colour: White, Housing material: Silicone. Power consumption (standby): 0.5 W, Input voltage: 24 V. Width: 15 mm, Depth: 1000 mm, Height: 5.5 mm. Package width: 1460 mm, Package depth: 1400 mm, Package height: 720 mm. Operating relative humidity (H-H): 5 - 95%, Operating temperature (T-T): -20 - 45 °C
| Features | |
|---|---|
| Protection class | II |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Product colour | White |
| Colour changing | Yes |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 12.3 W |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Housing material | Silicone |
| Extendable | Yes |
| Cut to size | Yes |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Input voltage | 24 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Height | 5.5 mm |
| Length | 1000.8 mm |
| Weight | 62 g |
| Depth | 1000 mm |
| Package width | 1460 mm |
| Package height | 720 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package depth | 1400 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1460 mm |
| Package height | 720 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package depth | 1400 mm |
| Package net weight | 80 g |
| Package gross weight | 100 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Technical details | |
| AC adapter included | No |
| Dimmable | Yes |
| Colour changing | Yes |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 12.3 W |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Input voltage | 24 V |
| Number of accessories (max) | 12 |
| PowerLED integrated | Yes |
| Net weight | 62 g |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8719514339989 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Protection class | II |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Extendable | Yes |
| Cut to size | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8719514339989 |