We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White and colour ambience GU10 – smart spotlight
SKU
8720169229754
Login for pricing
In Stock:
0 available
Hue White and Colour Ambiance GU10 – smart spotlight White and colour light Up to 400 lumens Add Hue Bridge to unlock more
- Control up to 10 lights with the Bluetooth app
- Control lights with your voice*
- Create a personalised experience with colourful smart light
- Unlock the full suite of smart lighting features with the Bridge
Category: Smart Lighting
| SKU | 8720169229754 |
|---|---|
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy smart lighting
A perfect fit for spotlights, GU10 bulbs give you access to the best of smart lighting. With white and colour light as well as ultra-low dimming, these bulbs can help you create immersive experiences, support your routines and more.
A perfect fit for spotlights, GU10 bulbs give you access to the best of smart lighting. With white and colour light as well as ultra-low dimming, these bulbs can help you create immersive experiences, support your routines and more.
| Features | |
|---|---|
| Bulb type | LED |
| Fitting/cap type | GU10 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Luminous flux | 400 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | LED |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 4.2 W |
| Bulb size | GU10 |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Software upgradeable | Yes |
| Power factor | 0.5 |
| Instant full light | Yes |
| Deep dimmable | Yes |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.25 W |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | E |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 5 cm |
| Width | 50 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 720 mm |
| Package height | 1740 mm |
| Package weight | 90 g |
| Package depth | 720 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 720 mm |
| Package height | 1740 mm |
| Package weight | 90 g |
| Package depth | 720 mm |
| Package net weight | 50 g |
| Package gross weight | 90 g |
| Packaging content | |
| Number of hue bulb(s) included | 1 bulb(s) |
| Technical details | |
| Diameter | 5 cm |
| Bulb type | LED |
| Fitting/cap type | GU10 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Luminous flux | 400 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | LED |
| Power consumption (standby) | 0.25 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 4.2 W |
| Bulb size | GU10 |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | E |
| Number of accessories (max) | 12 |
| Light output | White and color light |
| HomeKit compatibility | Yes |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8720169229754 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8720169229754 |