We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White and colour ambience Essential starter kit: 2 E27 smart bulbs (806 lm)
SKU
8721103103635
Login for pricing
In Stock:
0 available
Hue White and Colour Ambiance Essential starter kit: 2 E27 smart bulbs (806 lm) Up to 806 lumens Essential coloured light Low dimming to 2% Includes Hue Bridge
- Control lights with your voice*
- Create a personalised experience with colourful smart light
- Set the right mood with soft white light
- Play with smart colour lights
- The Hue Bridge
Category: Smart Lighting
| SKU | 8721103103635 |
|---|---|
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy smart lighting
Step into the world of smart lighting with this Philips Hue Essential starter kit, featuring two full-colour and tunable white bulbs that you can easily adjust from warm and cosy to cool white light. Set the perfect mood with smooth dimming, millions of colours and a library of light scenes designed by our experts – or create your own! Connect to the included Hue Bridge to take advantage of the endless list of features. Control using your voice, the app or any smart accessory.
Step into the world of smart lighting with this Philips Hue Essential starter kit, featuring two full-colour and tunable white bulbs that you can easily adjust from warm and cosy to cool white light. Set the perfect mood with smooth dimming, millions of colours and a library of light scenes designed by our experts – or create your own! Connect to the included Hue Bridge to take advantage of the endless list of features. Control using your voice, the app or any smart accessory.
| Features | |
|---|---|
| Ethernet cable | Yes |
| Bulb type | LED |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Equivalent bulb power | 60 W |
| Product colour | White |
| Fitting/cap type | E27 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Number of bulbs per hue bridge (max) | 50 bulb(s) |
| Luminous flux | 806 lm |
| Hue bridge mounting type | Desktop/Wall |
| Frequency range (hue bridge) | 2400 - 2483.5 MHz |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Number of colours | 16000000 colours |
| Bulb technology | LED |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 3 W |
| Bulb size | A60 |
| Bridge | 1 |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Colour temperature (min) | 2200 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Software upgradeable | Yes |
| Power factor | 0.5 |
| Instant full light | Yes |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC adapter input voltage (hue bridge) | 100-240 V |
| AC adapter frequency (hue bridge) | 50/60 Hz |
| Power consumption (hue bridge) | 250 mA |
| Input voltage | 220-240 V |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 6 cm |
| Weight | 50 g |
| Hue bridge diameter | 8.8 cm |
| Bulb height | 11.1 cm |
| Bulb diameter | 6 cm |
| Package width | 1760 mm |
| Package height | 1400 mm |
| Package weight | 650 g |
| Package depth | 1460 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 1760 mm |
| Package height | 1400 mm |
| Package weight | 650 g |
| Package depth | 1460 mm |
| Package net weight | 300 g |
| Package gross weight | 650 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Hue bridge | Yes |
| Batteries included | No |
| Number of hue bulb(s) included | 2 bulb(s) |
| Technical details | |
| Ethernet cable | Yes |
| Diameter | 6 cm |
| AC adapter included | Yes |
| Bulb type | LED |
| Equivalent bulb power | 60 W |
| Fitting/cap type | E27 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Number of bulbs per hue bridge (max) | 50 bulb(s) |
| Luminous flux | 806 lm |
| Hue bridge mounting type | Desktop/Wall |
| Frequency range (hue bridge) | 2400 - 2483.5 MHz |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Number of colours | 16000000 colours |
| Bulb technology | LED |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 3 W |
| Bulb size | A60 |
| Bridge | 1 |
| Hue bridge diameter | 8.8 cm |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Input voltage | 220-240 V |
| Power consumption (max) | 8 mA |
| Number of accessories (max) | 12 |
| Light output | 16 million colors; White and color light |
| HomeKit compatibility | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8721103103635 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Ethernet cable | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Included bulb energy efficiency class (old) | F |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8721103103635 |