We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White and colour ambience Calla Outdoor pedestal
SKU
915005731801
Login for pricing
In Stock:
0 available
Hue White and Colour Ambiance Calla Outdoor pedestal Low-volt Matte black finish 104 x 402 mm PSU sold separately
- Warm to cool white light
- Easy to install and extend
- Weather-proof (IP65)
- High-quality
- Requires a Philips Hue bridge
- Control it your way
- Paint your outdoors
- Special light for special occasions
Category: Smart Lighting
| SKU | 915005731801 |
|---|---|
| EAN | 8718696170557 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy smart lighting
The grander version of the Calla bollard light. Larger, with integrated LEDs that can produce any shade of white and colour light, this extension path light is serious statement lighting.
The grander version of the Calla bollard light. Larger, with integrated LEDs that can produce any shade of white and colour light, this extension path light is serious statement lighting.
| Features | |
|---|---|
| Fixture dimmable | Yes |
| Bulb type | LED |
| Suitable location | Garden, Patio |
| Protection class | III |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Material | Metal |
| Lighting style | Contemporary |
| Light colour | Multi |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Equivalent bulb power | 49 W |
| Dimmable | Yes |
| Product colour | Black |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart pedestal/post lighting |
| Luminous flux | 600 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Replacement bulb power (max) | 8 W |
| Bulb technology | Yes |
| Bulb power | 8 W |
| Number of LEDs | 1 |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Rated lifetime | 25000 h |
| Housing material | Metal |
| Eye comfort | Yes |
| Light source replaceable | No |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 24 V |
| Bulb voltage | 24 V |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 104 mm |
| Height | 400 mm |
| Length | 104 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Depth | 104 mm |
| Minimum height | 10.4 cm |
| Length | 10.4 cm |
| Dimensions (WxDxH) | 10.4 x 40 x 10.4 mm |
| Cable length | 0.6 m |
| Package width | 1700 mm |
| Package height | 4450 mm |
| Package length | 14.5 cm |
| Package weight | 1.87 kg |
| Package depth | 1450 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1700 mm |
| Package height | 4450 mm |
| Package length | 14.5 cm |
| Package weight | 1.87 kg |
| Package depth | 1450 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 14.5 x 17 x 44.5 mm |
| Package net weight | 1.43 kg |
| Package gross weight | 1.87 kg |
| Technical details | |
| Fixture dimmable | Yes |
| Bulb type | LED |
| Suitable location | Garden, Patio |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Lighting style | Contemporary |
| Light colour | Multi |
| Equivalent bulb power | 49 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 24 V |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart pedestal/post lighting |
| Luminous flux | 600 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Replacement bulb power (max) | 8 W |
| Package dimensions (WxDxH) | 14.5 x 17 x 44.5 mm |
| Length | 10.4 cm |
| Dimensions (WxDxH) | 10.4 x 40 x 10.4 mm |
| Bulb technology | Yes |
| Bulb voltage | 24 V |
| Bulb power | 8 W |
| Number of LEDs | 1 |
| Cable length | 0.6 m |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | G |
| Material | Metal |
| Number of accessories (max) | 12 |
| PowerLED integrated | Yes |
| Net weight | 1.43 kg |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8718696170557 |
| SAP width per piece | 170,000 cm |
| SAP length per piece | 145,000 cm |
| SAP height per piece | 445,000 cm |
| SAP EAN gross weight per piece | 1870 g |
| Design | |
| Protection class | III |
| Material | Metal |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Total luminous flux | 600 lm |
| Included bulb energy efficiency class (old) | A |
| Compatible bulb energy efficiency classes (old) | A+, B, C, D, E |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8718696170557 |
| SAP EAN/UPC per piece | 8718696170557 |
| 12NC Logistic code(s) | 915005731801 |