We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Hue White A60 – E27 smart bulb – 800 (2-pack)
SKU
929001821623
Login for pricing
In Stock:
1 available
Hue White A60 – E27 smart bulb – 800 (2-pack) Up to 806 lumens* Soft white light Instant control via Bluetooth Add Hue Bridge to unlock more
- Control up to 10 lights with the Bluetooth app
- Control lights with your voice*
- Set the right mood with soft white light
- Unlock the full suite of smart lighting features with the Bridge
- Comfortable, soft white light
Category: Smart Lighting
| Interface | Bluetooth |
|---|---|
| Type | Smart bulb |
| SKU | 929001821623 |
| EAN | 8719514319028 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Hue White |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy Smart Lighting
Bring smart light anywhere in your home with two E27 smart LED bulbs offering soft white light. Suitable for most light fixtures, these bulbs offer instant wireless dimming.
Bring smart light anywhere in your home with two E27 smart LED bulbs offering soft white light. Suitable for most light fixtures, these bulbs offer instant wireless dimming.
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | iOS; Android |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 8.0, Android 9.0, iOS 11.0, iOS 12, iOS 13, iOS 14, iOS 15, iOS 16 |
| Bulb type | LED |
| Light colour | Soft white |
| Equivalent bulb power | 60 W |
| Dimmable | Yes |
| Product colour | White |
| Fitting/cap type | E27 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart bulb |
| Luminous flux | 800 lm |
| Bulb shape | Sultan bulb |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | LED |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 9 W |
| Bulb size | A60 |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Colour temperature (min) | 2700 K |
| Colour temperature (max) | 2700 K |
| Rated lifetime | 25000 h |
| Software upgradeable | Yes |
| Power factor | 0.5 |
| Instant full light | Yes |
| Deep dimmable | No |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 8.0, Android 9.0, iOS 11.0, iOS 12, iOS 13, iOS 14, iOS 15, iOS 16 |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Philips Hue Bluetooth app supported | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.41 W |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy consumption per 1000 hours | 9 kWh |
| Energy efficiency class | F |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 6.1 cm |
| Width | 61 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 67 g |
| Depth | 61 mm |
| Bulb diameter | 6.1 cm |
| Package width | 146 mm |
| Package height | 174 mm |
| Package weight | 270 g |
| Package depth | 72 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 146 mm |
| Package height | 174 mm |
| Package weight | 270 g |
| Package depth | 72 mm |
| Package type | Box |
| Package net weight | 190 g |
| Package gross weight | 270 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of hue bulb(s) included | 2 bulb(s) |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Hue bulb(s) included | Yes |
| Technical details | |
| Diameter | 6.1 cm |
| Compatible operating systems | iOS; Android |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 8.0, Android 9.0, iOS 11.0, iOS 12, iOS 13, iOS 14, iOS 15, iOS 16 |
| Bulb type | LED |
| Light colour | Soft white |
| Equivalent bulb power | 60 W |
| Dimmable | Yes |
| Fitting/cap type | E27 |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Type | Smart bulb |
| Luminous flux | 800 lm |
| Bulb shape | Sultan bulb |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb technology | LED |
| Power consumption (standby) | 0.41 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Bulb power | 9 W |
| Bulb size | A60 |
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | F |
| Software upgrade note | When connected to Bluetooth App or Hue Bridge |
| Number of accessories (max) | 12 |
| Light output | Soft white light |
| HomeKit compatibility | Yes |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8719514319028 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Compatible operating systems | iOS; Android |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Included bulb energy efficiency class (old) | F |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Energy efficiency class (old) | F |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8719514319028 |
| 12NC Logistic code(s) | 929001821623 |
You may also be interested in
| Product |
New
Philips Hue White A60 – E27 smart bulb...
Login for pricing
|
Bestseller
TP-Link Tapo Smart Light Strip, Multic...
Login for pricing
|
Recommended
TP-Link Tapo Smart Wi-Fi Spotlight, Di...
Login for pricing
|
Hot Product
Nanoleaf NF083E00-1SL smart lighting S...
Login for pricing
|
Popular
4lite WiZ Connected GU10 Tuneable White
Login for pricing
|
4lite WiZ Connected G95 Bulb E27
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
929001821623
|
TAPO L930-5
|
TAPO L610(4-PACK)
|
NF083E00-1SL
|
4L1/8042X4
|
4L1/8005X4
|
| Manufacturer |
Philips
|
TP-LINK
|
TP-LINK
|
Nanoleaf
|
4lite
|
4lite
|
| Interface |
Bluetooth/Zigbee
|
Wi-Fi
|
Wi-Fi
|
Wi-Fi
|
Wi-Fi/Bluetooth
|
Wi-Fi/Bluetooth
|
| Type |
Smart bulb
|
Smart strip light
|
Smart bulb
|
Smart ceiling light
|
Smart bulb
|
Smart bulb
|





