We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips 8721103088413 smart lighting Bluetooth/Zigbee 48 W
SKU
8721103088413
Login for pricing
In Stock:
0 available
Philips 8721103088413, Bluetooth/Zigbee, White, Silicone, Multi, 4800 lm, 48 W
Category: Smart Lighting
| SKU | 8721103088413 |
|---|---|
| EAN | 8721103088413 |
| Manufacturer | Philips |
| Availability | Out of Stock |
Philips 8721103088413. Interface: Bluetooth/Zigbee, Product colour: White, Housing material: Silicone. Energy efficiency class: G, Power consumption (standby): 0.5 W, Input voltage: 220-240 V. Cable length: 1.5 m, Width: 14.5 mm, Height: 6 mm. Package width: 2100 mm, Package depth: 960 mm, Package height: 2100 mm. Operating relative humidity (H-H): 0 - 80%, Operating temperature (T-T): -20 - 40 °C
| Features | |
|---|---|
| Protection class | II |
| Light colour | Multi |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Product colour | White |
| Colour changing | Yes |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Luminous flux | 4800 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Bulb power | 48 W |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Housing material | Silicone |
| Extendable | Yes |
| Cut to size | Yes |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Performance | |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.5 mm |
| Height | 6 mm |
| Length | 5000 mm |
| Cable length | 1.5 m |
| Package width | 2100 mm |
| Package height | 2100 mm |
| Package weight | 860 g |
| Package depth | 960 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 2100 mm |
| Package height | 2100 mm |
| Package weight | 860 g |
| Package depth | 960 mm |
| Package net weight | 660 g |
| Package gross weight | 860 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Batteries included | No |
| Technical details | |
| AC adapter included | Yes |
| Light colour | Multi |
| Dimmable | Yes |
| Colour changing | Yes |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Luminous flux | 4800 lm |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Bulb power | 48 W |
| Cable length | 1.5 m |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| Input voltage | 220-240 V |
| Energy efficiency class | G |
| Number of accessories (max) | 12 |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8721103088413 |
| Design | |
| Protection class | II |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Extendable | Yes |
| Cut to size | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Effects | Yes |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8721103088413 |