We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta -V379
SKU
00379 101 401
Category: Household Batteries
| SKU | 00379 101 401 |
|---|---|
| EAN | 4260260785369 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | Out of Stock |
High-Tech Primary Button Batteries designed to provide reliable power for small electronic devices such as toys, electronic games and computers, fitness devices, security devices and alarm systems, electronic calculators, car keys, remote controls and medical applications.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | SR63 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.55 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 15 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Silver-Oxide (S) |
| Weight & dimensions | |
| Height | 2.2 mm |
| Diameter | 5.8 mm |
| Weight | 0.2 g |
| Package width | 24 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package height | 1 mm |
| Package weight | 1 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 24 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package height | 1 mm |
| Package weight | 1 g |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.55 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 15 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Silver-Oxide (S) |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery type | Single-use battery |