We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta 6016101415 Single-use battery Lithium
SKU
06016101415
Category: Household Batteries
| SKU | 06016101415 |
|---|---|
| EAN | 4008496850938 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | Out of Stock |
PROFESSIONAL SPECIAL BATTERIES
Get down to the cellular level: tiny button cells provide high energy for car keys, calculators, cameras and other electronic appliances.
Get down to the cellular level: tiny button cells provide high energy for car keys, calculators, cameras and other electronic appliances.
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 5 pc(s) |
| Battery capacity | 87 mAh |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Lithium |
| Features | |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 5 pc(s) |
| Battery capacity | 87 mAh |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 1.6 mm |
| Diameter | 2 cm |
| Weight | 1.8 g |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |